Przez kilka dni sprawdzali trzeźwość kierowców

1844

Od piątku do dzisiaj lubińska policja kontrolowała kierowców na drogach naszego powiatu w ramach akcji „Trzeźwy powiat”. – Budujący jest fakt, że nie ujawniono kierowców, którzy wsiedli do samochodu po alkoholu. To nie znaczy jednak, że nie było kierowców nieodpowiedzialnych – mówi asp. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Funkcjonariusze skupili się przede wszystkim na stanie trzeźwości kierowców. Akcja miała za zadanie wyeliminować z ruchu drogowego kierowców wsiadających do aut po spożyciu alkoholu, po narkotykach lub z orzeczonymi zakazami.

W sumie od 19 do 23 lutego lubińscy policjanci skontrolowali 1,5 tys. osób. Żaden z kierowców nie był pijany. Jednak nie było idealnie – zatrzymano osoby, które kierowały autami będąc pod wpływem narkotyków.

– W centrum Ścinawy zatrzymano 22-letniego mieszkańca powiatu wołowskiego, który nie dość, że posiadał przy sobie pół porcji marihuany, to jeszcze badanie narkotestem wykazało, że kierował on samochodem pod wpływem narkotyków z grupy marihuany i metamfetaminy. Drugi kierowca został zatrzymany do kontroli w Lubinie na Paderewskiego. 35-latek z Głogowa również wsiadł za kierownicę po narkotykach, co wykazało badanie narkotestem. Mężczyzną obligatoryjnie zatrzymano prawa jazdy, a pobrane próbki krwi wysłano na badania do laboratorium – relacjonuje aspirant Pawlik.

Obu mężczyznom grozi kara do dwóch lat więzienia oraz wysokie grzywny.

– Działania takie mają na celu podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach, ale również prewencyjnie działać na potencjalnych przestępców drogowych. Tych, jak widzimy, nie brakuje, więc podejmować będziemy kolejne tego typu akcje, chcąc zminimalizować ryzyko zagrożenia do możliwie jak najniższej wartości – dodaje zastępca oficera prasowego lubińskiej policji.