Problem bezdomności dotyczy też Lubina

28

Nasze miasto zamieszkuje 43 bezdomnych, tak wykazało badanie pod hasłem ,,Socjograficzny Portret Zbiorowości Osób Bezdomnych". Przeprowadzili je pracownicy MOPS – u, wsparci przez strażników straży miejskiej.
Badanie przeprowadzono w nocy. Miasto zostało podzielone na siedem rejonów, a każdy z nich patrolował jeden zespół złożony z jednego lub dwóch pracowników socjalnych i  funkcjonariusza Straży Miejskiej. – Wszystkie zespoły rozpoczęły akcję o tej samej godzinie, co z pewnością ograniczyło możliwość dwukrotnego objęcia badaniem tej samej osoby bezdomnej w wyniku jej przemieszczania się po terenie miasta – wyjaśnia Helena Kosowska – Nowak, kierownik Działu Pomocy Środowiskowej MOPS.

Sprawdzono tereny ogródków działkowych, garaże, kanały, węzły ciepłownicze, ulice, piwnice, klatki schodowe, strychy, zsypy, śmietniki, suszarnie, pustostany, budynki do rozbiórki, dworzec kolejowy i autobusowy. W ramach prowadzonej akcji pracownicy socjalni wypełniali ankiety z osobami bezdomnymi w oparciu o udzielane przez nich odpowiedzi. Badanie było całkowicie anonimowe i poufne
Akcja została przeprowadzona w oparciu o założenia projektu socjalnego, wzorowanego na działaniach  i doświadczeniach  Pomorskiego Forum Na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, które tego typu badania realizuje od wielu lat. Jej głównym celem było ustalenie liczby bezdomnych na terenie Lubina oraz podstawowych danych społeczno-demograficznych tej grupy docelowej pozostającej bez dachu nad głową.
– Stwierdziliśmy, że należy zbadać ten problem, ponieważ bezdomność jest poważnym problemem  w naszym mieście – wyjaśnia Alicja Kamecka, dyrektor MOPS.
Przygotowania do badania rozpoczęto już we wrześniu. – Nasi pracownicy gromadzili informacje na temat miejsca pobytu osób bezdomnych, odbyli cykl instruktaży dotyczących sposobu przeprowadzania badania, dokumentowania danych, zachowania się w sytuacjach trudnych, kryzysowych czy niebezpiecznych – mówi  Kosowska – Nowak. Odbyło się także kilka strategicznych spotkań organizacyjnych ze Strażą Miejską. Pracownicy nawiązali kontakty z dozorcami budynków mieszkaniowych, Prezesami działek ogrodowych, pracownikami spółdzielni mieszkaniowych, monitowali w mediach do mieszkańców Lubina o wskazywanie każdego miejsca, gdzie bezdomni przebywają. – Chcemy podziękować wszystkim mieszkańcom Lubina, którzy przyczynili się do sprawności naszej akcji, jak i strażnikom miejskim, bez zaangażowania których realizacja pomysłu nie byłaby możliwa. Dziękujemy także osobom bezdomnym – beneficjentom naszego projektu – mówią z wdzięcznością pracownice MOPS – u.
Interpretacją danych ankietowych zajmie się Pomorskie Forum Na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

MS

bezdomnosc.jpg


POWIĄZANE ARTYKUŁY