Prezydent otworzył szyb L-VI

8826

We wtorek nastąpiło otwarcie szybu L-VI nieopodal Rynarcic, przystosowanego do funkcji materiałowo-zjazdowej. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda, który przy tej okazji odznaczył górników, biorących udział w akcji ratowniczej po tąpnięciu w styczniu tego roku. Szyb pomoże szybciej dotrzeć do wielu korytarzy podziemnych po stronie północnej w Zakładach Górniczych Lubin.

Szyb L-VI przez lata pełnił funkcję wentylacyjną. Po modernizacji będą nim mogli także zjeżdżać pracownicy miedziowego holdingu oraz maszyny górnicze. Szyb jest głęboki na 910 metrów, a nad nim znajduje się siedemdziesięciometrowa wieża. Koszt całej inwestycji to około 250 mln zł.

– To największy i najbardziej skomplikowany projekt w historii ZG Lubin. Chciałbym podziękować pracownikom KGHM oraz prezydentowi za odwiedziny, bo to dla nas bardzo ważne. Chcę także życzyć wszystkim, aby było jak najmniej sytuacji nadzwyczajnych, dlatego inwestujemy pieniądze również w bezpieczeństwo – mówił podczas otwarcia Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM.

fot. Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM

– Ten szyb znajduje się najbliżej miejsca, które eksploatujemy pod ziemią. Wokół znajduje się całe zaplecze logistyczne. W czasie czterech zmian szybem będziemy transportować pod ziemię około 600 górników. 300 na pierwszej zmianie i kolejne osoby w trakcie następnych, natomiast jest możliwość, aby tym szybem udawało się w trakcie doby do 1200 górników. To drugi szyb, którym będziemy mogli również transportować ciężkie maszyny górnicze – informował Radosław Stach – Wiceprezes Zarządu KGHM ds. Produkcji.

fot. Radosław Stach – Wiceprezes Zarządu KGHM ds. Produkcji

W szybie L-VI uruchomiono tzw. klatkę o ciężarze użytecznym 25 ton, która zapewni zjazd ludzi i opuszczanie materiałów z prędkością jazdy do 12 m/s. Duża dwupiętrowa klatka pozwala na jednorazowy zjazd 150 pracowników. Dodatkowym atutem jest możliwość opuszczania maszyn górniczych. Konstrukcja platform ułatwia wprowadzenie kontenerów do klatki i stawianie ich na postumentach za pomocą czterech poduszek pneumatycznych.

Cała infrastruktura podszybia oraz komory funkcyjne są nowe. Na potrzeby tej inwestycji m.in. wybudowano i wyposażono komory rozładunku i załadunku kontenerów materiałowych, dworzec osobowy z poczekalnią dla pracowników, komorę oddziału szybowego, elektrycznego i teletechnicznego, a także komorę stacji transformatorowych. W nowej komorze paliw zastosowano innowacyjny system transportu materiałów petrochemicznych – cysterny będą opuszczane na dół, transportowane do magazynu paliw, a następnie bezpośrednio podłączane do instalacji.

Fot. KGHM

– To bardzo nowoczesny szyb, który będzie miał wiele funkcji. Jest tu bardzo czysto, uśmiechaliśmy się z panią marszałek, gdyż obiekt nie wygląda jak kopalnia, a bardziej przypomina mleczarnię. Bardzo się cieszę, że tak wielka firma jak KGHM nadal się rozwija, a jednocześnie poprawiają się warunki pracy górników – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przy okazji otwarcia szybu podziękował za akcję ratowniczą górnikom, którzy po 24 godzinach dotarli do zasypanego kolegi w czasie styczniowego tąpnięcia. Dziesięciu pracowników KGHM, wśród których byli również ratownicy, zostało odznaczonych Medalem za Ofiarność i Odwagę.

Byli to: Bogusław Ciupa, Robert Halusiak, Piotr Kaczan, Rafał Kadłubicki, Sylweriusz Kicała, Mariusz Kręgiel, Mieczysław Kuta, Sławomir Lebit, Wojciech Skraba oraz Dariusz Świderski.

– To podziękowanie, ale nie była to moja pierwsza akcja. Udało mi się odkopać kolegę, który spędził dobę w kabinie maszyny. Na szczęście wtedy wszystko dobrze się skończyło, bo na poprzedniej akcji niestety nie dotarłem do trzech innych na czas. Osobiście nie jestem ratownikiem, tylko górnikiem-operatorem, który bierze udział w takich działaniach. Gdy wyciągnąłem tego szczęśliwca w styczniu towarzyszyła mi wielka radość – mówił wyraźnie wzruszony Sylweriusz Kicała.

fot. Sylweriusz Kicała

Wśród gości na uroczystości pojawili się także samorządowcy i przedstawiciele Rady Ministrów.