Prezent idealny – jak go znaleźć?

567

Boże Narodzenie to nie tylko świąteczna refleksja i uroczysty posiłek w rodzinnym gronie. W naszej tradycji mocno zakorzenione jest też wręczanie prezentów, a poszukiwania idealnych upominków stanowią część gorączki ogarniającej nas w grudniu. Jak znaleźć ten, który na pewno sprawi radość obdarowywanej osobie?

Fot. JESHOOTS.com/Pexels

Kupowanie trafionych prezentów to trudna sztuka. W dawaniu upominków – nie tylko świątecznych – nie chodzi przecież o proste zadośćuczynienie zwyczajowi, tylko o sprawienie komuś autentycznej radości. Anna Pawłowska z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie ma kilka rad, jak podejść do tego tematu, by nie był jedynie kolejnym przedświątecznym obowiązkiem.

Od serca

Prezenty szykujemy nie tylko po to, by tradycji stało się zadość. I nie tylko po to, by sprawić radość bliskiej osobie. Chociaż większość z nas zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy, akt wręczania prezentu niesie ze sobą wiele pozytywnych emocji także dla tego, kto prezent przygotował. Psychologowie społeczni zbadali, że wręczanie prezentów buduje naszą samoocenę, sprawia, że czujemy się lepiej sami ze sobą – cieszymy się, że dzięki nam ktoś poczuł się szczęśliwy.

Nie istnieje jeden, uniwersalny prezent idealny. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, przykładamy różną wartość do różnych spraw i rzeczy, warto zatem poświęcić chwilę na zastanowienie się, co mogłoby być cenne dla osoby, której chcemy ten podarunek wręczyć. Może jakiś czas temu o czymś wspominała?

Jeśli włożymy więcej trudu – czyli serca – w przygotowanie prezentów, to obie strony będą mieć z tego większą frajdę.

Niekoniecznie materialny

Kupno prezentu w postaci czegokolwiek namacalnego jest stosunkowo proste – wystarczy wybrać coś ze sklepowej półki i zapakować w ozdobny papier. Znacznie trudniej jest kupić… wspomnienia. Tymczasem okazuje się, że wysiłek włożony w znalezienie takiego daru może zaowocować znacznie szerszym uśmiechem na twarzy bliskiej osoby.

– Może to być voucher do spa, bilet na koncert czy cokolwiek innego, co pozwoli obdarowywanej osobie spędzić czas inaczej niż zwykle, doświadczyć czegoś nowego. Jeśli jeszcze uda się w ten sposób wspólnie spędzić czas, to będzie naprawdę wartościowy podarunek – podpowiada psycholog.

W czasach, gdy większość towarów jest bardzo łatwo dostępna, coraz mocniej brakuje nam bliskości i uwagi, dlatego tego rodzaju prezenty nabierają znacznie większego znaczenia. Miło jest wiedzieć, że ktoś naprawdę się zastanowił, jak nam sprawić przyjemność.

Nie za drogi

Kiedy wręczamy prezent, u obdarowywanej osoby pojawia się poczucie, że powinna się odwdzięczyć czymś o podobnej wartości. To normalna reakcja, wynikająca z zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności, dlatego trzeba zwrócić uwagę, czy niechcący nie wprawimy kogoś w zakłopotanie.

– Jeśli wartość prezentu będzie zbyt duża, wówczas możemy sprawić obdarowanej osobie przykrość, a nawet wywołać poczucie winy, że nie może zrewanżować się czymś podobnie kosztownym. Dlatego trzeba się zastanowić, czy łączące nas relacje są na tyle bliskie, że ten dyskomfort się nie pojawi – przestrzega ekspertka DCZPDM.


POWIĄZANE ARTYKUŁY