Prekursorzy polskiego metalu w Cezarze

22

Kultowy zespół TSA wystąpi w najbliższy piątek (25 stycznia) o godz. 19 w lubińskim Ave Cezar. Jako support zagra STRAIN – młoda kapela z Wrocławia, gorąco polecana przez lidera gwiazdy wieczoru, Marka Piekarczyka. Bilety w przedsprzedaży po 35 zł, do nabycia w klubie oraz sklepach muzycznych Piano Forte i ZG Muzyk. W dniu koncertu wejściówki kosztować będą 40 zł.

Organizatorzy mają konkurs dla internautów. Należy odpowiedzieć na pytanie, ile płyt nagrało TSA i wysłać odpowiedź na maila: beluschi@wp.pl. Dwie pierwsze osoby otrzymają wejściówkę. Kto pierwszy ten lepszy.

TSA powstało w 1979 roku w Opolu z inicjatywy Andrzeja Nowaka. Dwa lata później, jeszcze jako instrumentalny kwartet, TSA (Andrzej Nowak, Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz) z miażdżącą przewagą wygrało Festiwal w Jarocinie, by zaraz potem, na Pop Session zadebiutować z Markiem Piekarczykiem w składzie.

Lata 1981-1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku. Grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię wśród publiczności. W okresie tym sprzedano około miliona egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. W kolejnych latach TSA nadal prowadziło ożywioną działalność koncertową, występując również zagranicą.

W tym czasie na Zachodzie ukazały się dwie ich płyty – „Spunk” i „Heavy Metal World”. W latach 1987-1989 zespół występował w rock-operze w spektaklu „Jesus Christ Superstar”, w której główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni). Następnie zespół zawiesił działalność. Później TSA kilkakrotnie powracało w różnych składach, ale żaden nie przetrwał próby czasu.

5 maja 2001 roku TSA zagrało znowu w klasycznym składzie: Marek Kapłon (perkusja), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bass), Andrzej Nowak (gitara), Marek Piekarczyk (śpiew). W kilka tygodni później kwintet oficjalnie ogłosił wznowienie działalność i od tego momentu systematycznie odzyskuje pozycję sprzed lat.

W kwietniu 2004 roku wydany został ich zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających płyt rockowych w Polsce. Nieco później po raz pierwszy na kompaktach ukazały się ich legendarne już albumy: „TSA – czerwony”, „Rock&Roll”, „Spunk”, obie wersje „Heavy Metal World” oraz cd „1981”, zawierający nagrania koncertowe z radiowych archiwów. Na rynku dostępne jest także DVD z archiwaliami z lat 80-tych, m.in. słynny koncert w Teatrze STU.

Od powrotu na scenę w pierwszym składzie osobowym zespół TSA wystąpił na ponad 400 koncertach w kraju, a także wielokrotnie w Czechach, Holandii, Austrii, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Ich „List XX” był na szczycie Rockowej Listy Przebojów Programu I Polskiego Radia, „Proceder" – stał się płytą roku, a TSA – zespołem nr 2 w plebiscycie magazynu „Teraz Rock”. Grupa otrzymała także nominację do Fryderyka 2005 i Paszportu Polityki. Wznowienie klasycznych albumów oraz udany udział w najważniejszych festiwalach w roli gwiazdy, to tylko niektóre dowody na to, że TSA znowu należy do czołówki polskiej sceny muzycznej i jest w znakomitej formie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY