Praktyczny wstęp do dorosłości

1836

To dla nich praktyczna nauka zawodu, języka obcego, ale i doskonała lekcja dorosłości – grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 odbyła miesięczne praktyki we Włoszech.

Nie każdy nastolatek ma odwagę, by wziąć udział w takich praktykach i spędzić cały miesiąc poza domem, w obcym kraju. Korzyści jednak dla tych, którzy decydują się na taki krok, są bardzo duże.

– Dzięki samej pracy zdobyliśmy wiedzę praktyczną. Praktyki pomogły nam rozwinąć umiejętność posługiwania się językiem obcym, ale nauczyły też samodzielności – przyznaje Bartosz Starczewski, który uczy się w klasie technik logistyk i zdobywał praktyczną wiedzę w międzynarodowej firmie handlowej.

– Mogliśmy poczuć się doroślej – wtóruje mu Daria Rozmus, ucząca się w klasie technik organizacji turystyki.

W sumie na praktyki do Włoch, a dokładnie do miejscowości Reggio Emilia, pojechało 30 uczniów z klas II i III Zespołu Szkół nr 2, uczących się w zawodach: technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Pracowali u włoskich pracodawców: w hotelach, restauracjach i międzynarodowej firmie handlowej.

To już kolejne praktyki zagraniczne. Nasi uczniowie praktycznie co roku od kilku lat wyjeżdżają na miesiąc praktyk zawodowych – mówi Ewa Waśniewska, nauczyciel przedmiotów zawodowych z ZS nr 2, dodając, że mimo pandemii wszyscy czuli się we Włoszech bezpiecznie. – Mamy już następny projekt, ale jeszcze nie planujemy, na razie podsumowujemy ten – mówi.

Uczniowie oprócz zdobywania nowych umiejętności zawodowych i ćwiczenia porozumiewania się w języku angielskim i włoskim, poznawali też kulturę włoską: zwyczaje, kuchnię oraz życie codzienne. Poznali miasto, w którym odbywali praktyki – Reggio. Pojechali też na jednodniową wycieczkę do Mediolanu.

Praktyki odbyły się w ramach projektu „Europejskie praktyki zawodowe III”, a działanie to jest przeprowadzane w ramach projektu systemowego „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Fot. ZS nr 2


POWIĄZANE ARTYKUŁY