Pożyczka na podjęcie działalności

16

Instrumenty zwrotne – co oznaczają, do kogo będą kierowane oraz na jakich zasadach będą udzielane? Warto znać te odpowiedzi, gdyż pomoc zwrotna za sprawą szykujących się zmian do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2013. 674 ze zm.) stanie się drugą obok dotacji formą wsparcia finansowego dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą.

O pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej będą mogły ubiegać się: osoby bezrobotne, absolwenci szkół i uczelni poszukujący pracy w okresie 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego oraz studenci ostatniego roku studiów.

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może zostać udzielona w kwocie 70.000 zł – maksymalnie nie więcej niż 20-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Istotne jest także, iż pożyczka może stanowić do 100% kosztów jej podjęcia. Okres jej spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Oprócz pożyczki osoby te będą mogły występować o sfinansowanie usług doradczych i szkoleniowych w zakresie przedsiębiorczości, obejmujących w szczególności sporządzanie opisu i kosztorysu przedsięwzięcia oraz w zakresie zakładania działalności gospodarczej, wyboru form opodatkowania planowanej działalności gospodarczej czy sposobów prowadzenia księgowości.

Z instrumentów zwrotnych w formie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego będą mogły korzystać także podmioty prowadzące działalność gospodarczą, producenci rolni, niepubliczne przedszkola i niepubliczne szkoły oraz żłobki lub kluby dziecięce tworzone i prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o której mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Wysokość pożyczki na utworzenie stanowiska pracy będzie odpowiadać kwocie nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia (ok. 21.000 zł). Okres spłaty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy nie może być dłuższy niż 3 lata.

Pożyczki będą udzielane przez pośredników finansowych (banki lub instytucje finansowe) wyłanianych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który będzie pełnił funkcję koordynatora realizacji pożyczek oraz świadczenia usług doradczych i szkoleniowych.

Oprocentowanie pożyczek ma być stałe i wynosić, w skali roku, 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski, a pożyczkobiorcy mają nie ponosić żadnych opłat i kosztów związanych z udzieleniem pożyczki.

Podstawową formą zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek będzie weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych. Pożyczki oraz usługi doradcze i szkoleniowe będą przyznawane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Powyższe informacje o instrumentach zwrotnych wywodzą się z projektu zmian do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach runku pracy (Dz. U. 2013. 674 ze zm.), który obecnie jest dokumentem wyłącznie projektowym i może ulec zmianie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY