Poznaję Lubiński Sport – modern ju jitsu

219

Uczniowie Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w ramach projektu „Poznaję Lubiński Sport” zapoznali się z kolejną dyscypliną sportu. Tym razem w sali gimnastycznej przez dwie godziny lekcyjne zajęcia prowadził Sensei Paweł Szewera z klubu brazylijskiej sztuki walki modern ju jitsu – Tygrys Lubin.

W zajęciach udział wzięły klasy nauczania początkowego 1-3. Uczniowie Krzysztofy Malinowskiej, Gabrieli Koleśniak-Gitler, Urszuli Tyrpy, Marzeny Szymańskiej i Anny Machaczki poznali kilka elementów modern ju jitsu, a także komendy w języku japońskim, jakimi posługują się wojownicy podczas treningów, a także na turniejach różnej rangi.

– Dzieci chętnie biorą udział w różnych zajęciach sportowych. Sądzę, że sport należy promować od jak najmłodszych lat, a tym bardziej, że dzieci mają takie naturalne odruchy. Uwielbiają się aktywność fizyczną i najważniejsze, że jest to dla nich wspaniała zabawa – podkreśla Gabriela Koleśniak-Gitler, nauczyciel pierwszej klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Lubinie.

Dzieci odbyły trening ogólnorozwojowy i w większości bez problemów radziły sobie z zadaniami Sensei Szewery.

– Przede wszystkim to zajęcia podstaw ju jitsu, a więc starej japońskiej sztuki walki. My, propagujemy to w formie modern ju jitsu, czyli nowoczesną odmianę tej sztuki, gdyż ju jitsu powstało na bazie stylu samurajów. To łagodna sztuka walki, sztuka ustępowania, między innymi samoobrona, judo, połączenie karate i aikido. Dzieci zapoznały się z prawidłowymi upadkami, które potrzebne są później w elementach rzutów i innych technik. W życiu codziennym również jest to przydatne. Gimnastyka ogólnorozwojowa. Świetnie, że są takie akcje, a w szkole salezjańskiej jesteśmy już po raz drugi. Należy propagować sport i pokazywać młodym ludziom, że jest tych dyscyplin wiele – przyznaje Paweł Szewera, Sensei klubu Tygrys Lubin.

Warto, aby dziecko rozpoczęło przygodę ze sportem od jak najmłodszych lat. Dlatego w szkole walki Tygrys Lubin najmłodsi wojownicy mają nawet cztery lata. Dzięki uprzejmości dyrektora Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie przy ul. Szpakowej 2 – Wiesława Bartoszewicza, klub ju jitsu trenuje w tej placówce w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 16.30 do 17.30 (dzieci 5-8 lat) i 17.30 do 18.30 (dzieci 8-13 lat) i od 18.30 do 20.00 (młodzież od 14 lat i dorośli). Wojownicy posiadają do dyspozycji dwie sale DOJO, wyposażone w matę na stałe oraz tzw. „Łącznik”, gdzie  jest rozkładana druga mata. Szczegółów udziela sensei Paweł Szewera pod nr tel. 603 869 926.

Fot. Mariusz Babicz