Pozbądź się przeterminowanych leków

106

Raz w miesiącu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Lubinie odbiera przeterminowane leki ze specjalnych pojemników stojących w aptekach. – To zbyt rzadko – mówią farmaceuci. W większości aptek pojemniki zapełniają się już nawet po tygodniu.

Pojemniki na przeterminowane leki stoją w 31 lubińskich aptekach. Zbiórka prowadzona z inicjatywy lubińskiego magistratu. Do oznakowanych herbem miasta kontenerów można wrzucać wszystkie przeterminowane lub niepotrzebne już medykamenty.

Zawartość pojemników odbierana jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania raz w miesiącu. – To zbyt rzadko. Pojemniki są już przepełnione w ciągu tygodnia, dwóch – mówią farmaceuci.

Odpady medyczne trafiają do specjalnej jednostki zajmującej się utylizacją odpadów medycznych. Popularność, jaką cieszą się apteczne pojemniki z jednej strony świadczy o tym, że mieszkańcy mają świadomość, iż wyrzucanie przeterminowanych leków do śmieci bądź toalety zagraża środowisku. Z drugiej strony jest to dowód na to, że Polacy kupują za dużo leków i suplementów diety. Opublikowane w styczniu tego roku wyniki wspólnych badań firmy Deloitte i banku DNB Nord wykazują, że wydatki Polaków na leki rosły w ostatnich dziesięciu latach średnio o 4,4 proc. rocznie i dziś na farmaceutyki wydajemy średnio 139 euro rocznie.

Wydatki na leki stanowią w Polsce 21 procent ogółu wydatków na ochronę zdrowia – to więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich. Analitycy prognozują, że w roku 2016 poziom sprzedaży leków, w tym produktów dostępnych bez recepty, nadal będzie rosnąć.

Warto zaznaczyć, że do aptecznych pojemników można wrzucać wyłącznie przeterminowane leki. Nie mogą się w nich znaleźć pozostałe odpady medyczne, jak strzykawki, igły i termometry rtęciowe.


POWIĄZANE ARTYKUŁY