W Lubinie powstanie mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami. Zamieszkają w nim podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i będą się w praktyce, pod opieką specjalistów, uczyć samodzielnego życia oraz funkcjonowania. Będzie to już szóste mieszkanie pod auspicjami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie – choć dopiero drugie o tym dokładnie profilu, czyli dedykowane osobom niepełnosprawnym.
To mieszkanie ma powstać w części budynku przy ul. Składowej 3, gdzie kiedyś mieściła się szkoła. Będzie miało oddzielne wejście, od strony boiska, oczywiście bez barier architektonicznych. Zresztą całe mieszkanie ma być ich pozbawione i dostosowane do osób z niepełnosprawnościami.
Powiat Lubiński, który pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa na realizację tego projektu, właśnie rozstrzygnął przetarg na zaadaptowanie pomieszczeń na mieszkanie.
– Prace budowlane ruszą tuż po podpisaniu umowy z wykonawcą. Planowo mieszkanie ma być gotowe na wiosnę tego roku – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz.
Będzie to już szóste mieszkanie pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, ale dopiero drugie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami.
– W tej chwili mamy pięć mieszkań o różnych profilach: jedno wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami, dwa usamodzielnienia dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą oraz dwa w ramach Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla kobiet w ciąży bądź z dziećmi, które doznały przemocy domowej i muszą wyprowadzić się z mieszkania – wylicza Alina Tarczyńska, dyrektor PCPR w Lubinie. – Nowe mieszkanie, które zostanie wyodrębnione w budynku przy ul. Składowej, będzie miało wysoki standard i będzie duże – to około 130 mkw. Przeznaczone będzie dla sześciu osób. Każdy będzie miał odrębny pokój. To jest wyjątkowe. Ponadto będzie wspólny salon z aneksem kuchennym i dwie łazienki. Pomieszczenia będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, nie będzie żadnych barier architektonicznych – dodaje.
Mieszkanie dedykowane będzie przede wszystkim dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej. W tej chwili na terenie powiatu lubińskiego funkcjonuje sześć WTZ-ów, do których łącznie na zajęcia uczęszcza 180 osób.
W mieszkaniu wspomaganym będą mogli w praktyce uczyć się samodzielnego życia, doszkalać swoje umiejętności, które zdobywają podczas warsztatów terapii zajęciowej. Będą m.in. uczyć się zarządzać swoimi finansami, czasem wolnym, trenować czynności dnia codziennego, w tym higienę czy robienie zakupów. Czuwać nad nimi będzie wykwalifikowana kadra, w tym asystent osoby niepełnosprawnej, pracownik socjalny, psycholog, terapeuta i opiekun mieszkania.
Z każdym mieszkańcem sporządzony zostanie indywidualny plan pracy i to on wybierze moment, kiedy poczuje się na tyle samodzielny, że może opuścić mieszkanie i zamieszkać na swoim.
Jak przyznaje dyrektor PCPR-u, jest duże zainteresowanie tymi mieszkaniami, zarówno jeśli chodzi o wspomagane dla osób niepełnosprawnych, jak i usamodzielniające dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą.
– Są potrzebne. A będą jeszcze bardziej. Robiliśmy analizy wieku uczestników warsztatów terapii zajęciowej i wiemy, że może dojść do kumulacji. Podobnie jeśli chodzi o wychowanków pieczy zastępczej. Bardzo dużo osób się usamodzielnia – mówi dyrektor Tarczyńska.