Poszukiwany bliźniak genetyczny dla lubinianina

9334

Kacper po maturze, w lipcu dowiedział się, że jest chory. Dziś jest w trakcie trzeciego cyklu chemii i on oraz jego bliscy usłyszeli, że potrzebny będzie przeszczep szpiku. „Nie ma czasu do stracenia, pacjenci z rakiem krwi czekają, a my możemy im pomóc, zapisanie się do DKMS-u nie kosztuje, a możesz ocalić życie Kacprowi lub komuś z wielu osób które czekają na dawcę” – apelują w mediach społecznościowych dziewczyna i kolega 19-latka z Lubina.

O 19-letnim Kacprze Siudzińskim z Lubina pisaliśmy pod koniec września (TUTAJ). Mimo że zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną, postanowił pomóc innym. Zaczął opowiadać swoją historię, by uzmysłowić zdrowym osobom, jak ważne jest oddawanie krwi i że naprawdę ratuje życie – co widać po jego przykładzie.

Teraz Kacper potrzebuje naszej pomocy. Poszukiwany jest jego bliźniak genetyczny do przeszczepu szpiku. Im więcej osób zarejestruje się do bazy DKMS-u jako potencjalni dawcy, tym większe szanse na znalezienie osoby ze stuprocentową zgodnością. Przyjaciele 19-latka szukają na własną rękę, apelując w mediach społecznościowych o wpisanie się do bazy.

Dzisiaj nie będzie prośby, dzisiaj będzie błaganie. Błagam, zarejestruj się do DKMSu (link jak to zrobić w komentarzu). Błagam, napisz do znajomych, rodziny, nauczycieli, kolegów z pracy i zachęć ich do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Błagam, udostępnij ten post

– pisze znajomy Kacpra.

Istnieje fundacja o nazwie ❗️DKMS❗️, która prowadzi bazę potencjalnych dawców szpiku. Z ich strony za darmo można zamówić zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. Zajmuje to mniej niż 15 minut, a w zestawie znajduje się wszystko, czego potrzebujecie. Nawet koperta zwrotna!

– dodaje dziewczyna 19-latka.

Oboje rozprawiają się z przesądami. Pobór szpiku bowiem nie boli.

Nie wiercą cię wiertarką, ani nie robią mnóstwa innych dziwnych rzeczy

– dodaje kolega Kacpra.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy, kto chce pomóc, jest ogólnie zdrową osobą pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Żeby dołączyć do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS, wystarczy wejść na stronę: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca, zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny, który przyjdzie pocztą w ciągu tygodnia.

W pakiecie znajduje się formularz, który należy wypełnić, oraz pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. 

Wypełniony formularz wraz z pałeczkami należy spakować do koperty zwrotnej, dołączonej do pakietu rejestracyjnego i odesłać na adres Fundacji DKMS. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniemy się potencjalnym dawcą komórek macierzystych.

W tej chwili Kacper przechodzi trzeci cykl chemii. Z legnickiego szpitala został przeniesiony do Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu. Lekarze pobrali już próbki od jego taty, mamy i siostry, by sprawdzić, czy któreś z nich może być dawcą. W przypadku siostry nie jest to jednak takie proste, ponieważ dziewczynka ma dopiero 13 lat.

Znalezienie zgodnego dawcy jest bardzo trudne – szansa na to wynosi 1:20.000, a przy rzadkim genotypie nawet 1:kilku milionów. Im więcej osób znajdzie się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS, tym większe prawdopodobieństwo, że Kacper lub ktoś inny wróci do zdrowia, swoich bliskich i będzie mógł realizować marzenia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY