Pomogą rodzinom chorych – bezpłatne zajęcia

1091

Pomagają osobom chorym na nowotwory, ale również ich najbliższym – Fundacja Centrum Psychoonkologii „Vivre” organizuje szkołę wsparcia dla rodzin pacjentów onkologicznych. – Spotkania mają charakter edukacyjny. Rodziny nie wiedzą, jak rozmawiać z chorym, jak się mają zachować. Uczymy bardzo prostych rzeczy, ale istotnych – mówi przedstawicielka Fundacji. Pierwsze zajęcia odbędą się już w najbliższą sobotę.

Fot. Pixabay

Centrum Psychoonkologii działa w Lubinie od lutego ubiegłego roku. Stworzyła go Fundacja Centrum Psychoonkologii „Vivre”, która działa zupełnie społecznie i pomoc niesie bezpłatnie. Takich miejsc jak to, w Polsce nie ma zbyt wiele. Siedzibę Fundacji odwiedzają najczęściej osoby chore, znajdujące się na różnym etapie leczenia, jak również te, które są w okresie remisji, czyli wycofania się nowotworu. Trafiają tu też najbliżsi chorych. Z myślą o nich organizowane są spotkania indywidualne, ale teraz ośrodek postanowił stworzyć dla nich szkołę wsparcia. Dzięki temu będą mogli dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy oraz spotkać z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji i borykającymi się z tymi samymi problemami.

Spotkania odbywać się będą w soboty o godzinie 12, pierwsze już 26 października, a kolejne 9, 20 i 30 listopada. Udział w nich jest bezpłatny. Wystarczy przyjść do siedziby Fundacji, czyli do Pałacu Ślubów przy ul. Skłodowskiej-Curie 6, w wyznaczonym terminie.

– Koncentrujemy się na aspekcie psychologicznym pacjentów. Rodziny nie wiedzą, jak rozmawiać, jak się zachować. To bardzo proste rzeczy, ale nikt tego nie uczy. Coraz więcej młodych osób mających dzieci zgłasza się do nas. Myślą, że dzieci nie zorientują się, że coś jest nie tak, ale to nieprawda. Rodzina ani chory nie mają odwagi przeprowadzić takiej rozmowy, a dzieci są bardzo czułe na takie zmiany w zachowaniu – mówi przedstawicielka Fundacji „Vivre”.

Podczas sobotnich spotkań szkoły wsparcia dla rodzin pacjentów onkologicznych omówione zostaną między innymi potrzeby chorego pozwalające go zrozumieć, komunikacja z chorym czy czynniki utrudniające zdrowienie.

Zajęcia poprowadzi lekarz z Fundacji „Vivre”.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 570 859 683 oraz na stronie www.fundacjavivre.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY