Pomoc finansowa dla niepełnosprawnych

175

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” (Moduł III).

Fot. Pixabay

Pomoc finansowa udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od 9 marca do 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

– uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej,

– uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej,

– podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej,

– podopiecznymi palcówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

– uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;

– pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;

– pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Fot. Pixabay

Maksymalna wysokość pomocy finansowej udzielonej osobie niepełnosprawnej ze środków PFRON wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną.

Okres na jaki może zostać przyznane świadczenie nie może być dłuższy niż 3 miesiące. W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o dofinansowanie, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

Wnioski o dofinansowanie mogą być składane przez osoby niepełnosprawne do PCPR w Lubinie w trybie ciągłym, jednak nie później niż do 4 września 2020 roku poprzez System Obsługi Wsparcia finansowany ze środków PFRON (System SOW). W obecnej sytuacji jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.

W przypadku braku możliwości skorzystania z systemu dopuszczalny jest inny sposób złożenia wniosku np. osobiście, pocztą lub e-mailem do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.

W przypadku pytań Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, tel. 76-847-96-86.

Fundusz ułatwił osobom niepełnosprawnym ubieganie się o pomoc w ramach Programu. Wniosek o dofinansowanie składa się przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) https://sow.pfron.org.pl/

Kontakt z bezpłatną infolinią pod numerem 800 889 777.

Źródło PCPR w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY