Poloneza czas zacząć…

2542

Tym razem z okazji 60-lecia najstarszej lubińskiej podstawówki sięgamy po jedną z ciekawostek z jej historii. Z pewnością wielu lubinian wie, że w Szkole Podstawowej nr 1 funkcjonuje zespół folklorystyczny, ale czy wiedzieliście, że jego początki sięgają lat 50.? Do tej pory zresztą uczniowie tańczą m.in. w strojach należących wcześniej do profesjonalnego zespołu i podarowanych im w latach 80.

Zdjęcie zespołu z 1953 roku z najstarszej szkolnej kroniki

– Wielokulturowa społeczność powojennego Lubina szukała swojego miejsca w nowej rzeczywistości. Lata 50. ubiegłego wieku nie sprzyjały radosnym spotkaniom dorosłych przy muzyce, ale dzieci mają przecież naturalną skłonność do śpiewu i tańca. Może właśnie dlatego w 1953 roku powstał przy szkole podstawowej zespół artystyczny – mówi Iwona Kędzierska, dyrektor SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie, która wraz z pracownikami zagłębiła się w historię placówki.

W najstarszej szkolnej kronice można znaleźć zdjęcie zespołu właśnie z roku 1953. Widać na nim dziewczynki z kokardami we włosach i chłopców w eleganckich białych koszulach i spodniach na szelkach.

– Ponad trzydziestu śpiewaków i tancerzy oraz czterech członków szkolnej orkiestry (rodzeństwa Omilanowiczów) uświetniało szkolne i miejskie uroczystości, występowało w czasie pierwszomajowych pochodów. Nie znamy repertuaru pierwszego szkolnego zespołu, ale wiemy, że Komitet Rodzicielski w 1956 roku zakupił i podarował szkole aparat fotograficzny. Czy to zdjęcie z tego aparatu? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy – przyznaje dyrektor Kędzierska.

Po przeprowadzce do nowego budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, powstałego z okazji tysiąclecia państwa polskiego, zespół w nowej formule został reaktywowany przez nauczycielkę muzyki Annę Pietras. Postawiono na pieśni i tańce ludowe. W repertuarze znalazły się suity śląskie, lubelskie i krakowskie. Ponad 100 zdolnych uczniów z zapałem uczyło się poloneza, kujawiaka czy oberka. Jeździli na festiwale i przeglądy.

– W 1969 roku za niebagatelną kwotę 60 tysięcy złotych odkupiono dla nich od profesjonalnego zespołu z Wrocławia (Zespół Pieśni i Tańca Spółdzielni Pracy), prawdziwe stroje regionalne, a buty zrobiono na zamówienie. Właśnie w tych strojach uczniowie Jedynki wręczali kwiaty uczestnikom XII Wyścigu Pokoju czy reprezentacji NRD grającej w Lubinie mecz piłki ręcznej – mówi dyrektor SP 1.

Przysłowie mówi, że „kto śpiewa troski rozwiewa”. Może dlatego, w 1965 roku nauczycielka muzyki pani Anna Pietras,…

Opublikowany przez SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lubinie Poniedziałek, 29 marca 2021

W nagrodę za całoroczną pracę członkowie zespołu jeździli na kilkudniowe wycieczki do Warszawy, Krakowa, Trójmiasta. Dobrą passę przerwał wyjazd Anny Pietras do Anglii. Bez swojej założycielki zespół praktycznie przestał istnieć. Dopiero w latach 80. udało się – dzięki zapałowi Ireny Stanisławskiej – wrócić do ludowych tradycji Jedynki.

Stroje z lat 80. nadal można znaleźć w garderobie zespołu, uczniowie nadal w nich występują

W latach 80. szkolny zespół ponownie zyskał stroje od profesjonalnego zespołu tańca ludowego, który działał w Domu Kultury Zagłębia Miedziowego (dzisiejszym Centrum Kultury Muza). W tych strojach uczniowie występują jeszcze nawet dzisiaj. Dwa lata temu buty zostały zreperowane u szewca, a stroje oddane do czyszczenia i nadal się świetnie sprawdzają. Uczniowie Jedynki uświetniają w nich różne uroczystości w mieście czy wypożyczane są nawet przez inne szkoły.

Ze względu na pandemię koronawirusa, działalność zespołu została przyhamowana, ale dyrekcja szkoły zapewnia, że gdy wszystko wróci do normy, ruszy pełną parą.

– Zwycięstwa w konkursach i przeglądach są równie cenne, co zarażenie bakcylem ludowości wielu pokoleń uczniów. Ilu lubinian nieświadomie nuci sobie „Zasiali górale owies” lub „Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż” wracając do swoich szkolnych czasów? – zastanawia się dyrektor Kędzierska.

Materiał przygotowany dzięki współpracy z pracownikami i dyrekcją SP nr 1.


Z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 jej pracownicy przeszukują archiwa, poznając dokładnie historię placówki. W oparciu o przygotowane przez nich materiały przygotowujemy cykl artykułów, w których znajdziecie wiele ciekawostek na temat Szkoły Podstawowej nr 1, a także sporo starych i nowszych zdjęć. Pierwszy artykuł z tej serii ukazał się 21 marca i dotyczył czasów zanim Jedynka oficjalnie stała się Jedynką.


POWIĄZANE ARTYKUŁY