Policyjna mapa wypadków śmiertelnych

314

Liczby, tabele czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych, dlatego teraz każdego dnia, przez całe wakacje, policja będzie prezentować bieżącą liczbę i lokalizację śmiertelnych drogowych wypadków. Funkcjonariusze mają nadzieję, że wpłynie to na styl jazdy kierowców i zwiększy ich odpowiedzialność.

Policyjna mapa już działa. Można na niej znaleźć wypadki z ostatniej doby oraz wszystkie, które wydarzyły się od początku wakacji.

– Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat – mówią funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji. – Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach – dodają.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego:

– respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach,

– ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem,

– dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego,

– sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu,

– zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami,

– nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach,

– obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży,

– sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Źródło: informacja prasowa KGP


POWIĄZANE ARTYKUŁY