Pojechały podglądać pomysły Niemców

15

Pojechały do Bawarii, by podpatrzeć u niemieckich sąsiadów jak wspiera się działalność kobiet w różnych sektorach i jakie są możliwości pozyskania dotacji – dolnośląskie działaczki PSL spędziły w Niemczech trzy dni. Sporą grupę stanowiły wśród nich ścinawianki.

Pierwszy wyjazd studyjny do Bawarii możliwy był dzięki wsparciu z Ministerstwa Gospodarki. Zorganizowało go Stowarzyszenie Aktywność Kobiet wraz z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo Handlową oraz wydział promocji handlu i inwestycji Ambasady RP w Berlinie.

Cel był jeden – Dolnoślązaczki miały poznać możliwości wsparcia kobiecej przedsiębiorczości ze środków pochodzących z różnych źródeł. Chodziło też o podpatrzenie jak sektor ten jest wspierany przez instytucje z Bawarii i wypracować zasady współpracy pomiędzy organizacjami wspierającymi aktywizację zawodową kobiet w różnych grupach wiekowych.

W wizycie uczestniczyło 15 osób reprezentujących najprężniejsze dolnośląskie organizacje, działające na rzecz aktywizacji kobiecej przedsiębiorczości oraz kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą, które chciałyby podnieść ich konkurencyjność.

Zaraz po przyjeździe panie spotkały się z Justyną Lewańską, Konsul Generalną RP w Monachium. Rozmawiano o możliwościach wsparcia polskiego biznesu przez placówkę dyplomatyczną.

– Konsul przedstawiła ciekawe przykłady aktywności kobiet na rzecz wspierania aktywności młodych osób, ale też poznała specyfiką organizacji i firm, z których pochodzimy. Wymieniliśmy się informacjami i opiniami na temat rozwoju dolnośląskich firm i ich produktów oraz umiejętności i możliwości ich promocji na specyficznym niemieckim rynku – opowiada Agnieszka Nowopolska-Szczyglewska, jedna z uczestniczek wyjazdu.

Następnego dnia Dolnoślązaczki odwiedziły różne monachijskie instytucje. Były w Landeshauptstadt München, gdzie spotkały się z Danielą Weidlich, kierownikiem referatu gospodarki i pracy i rozmawiały o komunalnej polityce zatrudnienia. Poznały także najważniejsze projekty wspierające kobiety w tej tematyce, które realizowane są przy udziale Miasta Monachium.

Następne spotkanie odbyło się w IHK Akademie i dotyczyło instrumentów wsparcia aktywności zawodowej kobiet. Dolnoślązaczki spotkały się z Elfriede Kerschl, kierownikiem wydziału gospodarki i demografii, Izby Przemysłowo-Handlowej w Monachium.

Kobiety pojechały też do gmachu Maximilianeum, w którym znajduje się siedziba Parlamentu Krajowego Bawarii. Gospodynią spotkania była poseł Ulrike Scharf, przewodniczącą zarządu okręgowego Frauen-Union, a oprócz tego aktywną businesswoman. Uczestniczki spotkania rozmawiały na temat blasków i cieni działalności politycznej oraz ceny łączenia społecznej działalności z życiem rodzinnym i zawodowym kobiet.

Trzeci dzień wizyty studyjnej jej uczestniczki zaczęły od spotkania z dyrektorem Richardem Nürnbergerem z Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych, Rodziny i Integracji w monachijskiej siedzibie tego urzędu, który przedstawił najważniejsze zadania działalności resortu. Natomiast Andrea Oetteneier opowiedziała o specyfice działalności Referatu Polityki dla Kobiet i Kobiecej Przedsiębiorczości tegoż ministerstwa.

Spotkanie odbyło się też w Urzędzie Miasta Norynberga, a jego gospodynią była Eva Löhner, która odpowiada doradztwo i monitoring działań na rzecz kobiet. Natomiast możliwości i zasady wsparcia prowadzenia działalności przez miasto Nürnberg przedstawił Günter Meyer.

Ostatnie spotkanie uczestniczki wyjazdu studyjnego odbyły w siedzibie dwóch stowarzyszeń (Dok Krakowski oraz Wieża Krakowska), zrzeszających 580 polskich przedsiębiorców, działających na terenie Norymbergii i okolic. Stowarzyszenia te oprócz promocji usług swoich członków prowadzą także działalność upowszechniającą działalność polskich artystów.

– W trakcie wizyty w Bawarii działaczki z Dolnego Śląska nawiązały współpracę z bawarskimi środowiskami kobiecymi i mamy nadzieję, że powstaną z tego ciekawe projekty. Wizyta studyjna była także okazją do poznania sprawdzonych rozwiązań realizowanych w tym zakresie w tym południowo-niemieckim landzie, zarówno na poziomie regionalnym, komunalnym, jak i wcielanym w życie przez organizacje pozarządowe. Przedstawione dobre praktyki dotyczyły aktywizacji zawodowej kobiet z różnych środowisk, zarówno tych wchodzących dopiero na rynek pracy, podejmujących pracę po przerwie związanej z macierzyństwem, jak i grupy powyżej 50 roku życia – podsumowuje Agnieszka Nowopolska-Szczyglewska.


POWIĄZANE ARTYKUŁY