Podszywają się pod państwowe rejestry

21

Urzędnicy przestrzegają przed kolejnym pomysłem na wyłudzenie pieniędzy od firm – do polskich przedsiębiorców znów trafiają wezwania do zapłaty za wpis do rejestru, którego nazwa do złudzenia przypomina Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Nieuważne przeczytanie blankietu może kosztować nawet kilkaset złotych.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Do firmowych skrzynek pocztowych trafiły ostatnio pisma wzywające do zapłaty kwoty około 300 zł za wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm. Bardzo duże podobieństwo nazw sprawia, że wiele osób – zwłaszcza wśród początkujących przedsiębiorców – uiszcza opłatę. Tymczasem wpis firmy do oficjalnej ewidencji był i jest bezpłatny.

Z punktu prawnego nie jest to oszustwo – to, co otrzymują firmy to sprytnie skonstruowana oferta odpłatnego umieszczenia firmy w prywatnej bazie danych, jakich wiele można znaleźć w Internecie. Aby uniknąć trudu pozyskiwania klienta, ofercie nadawany jest wygląd mocno przypominający stanowcze w tonie urzędowe pismo. Wniesienie opłaty jest zatem całkowicie dobrowolne, a brak zapłaty nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji.

Skala problemu jest na tyle duża, że Ministerstwo Rozwoju przygotowało oficjalne wyjaśnienie, w którym czytamy:

„Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są bezpłatne. System nie wysyła żadnych informacji wzywających do zapłaty na adresy korespondencyjne bądź elektroniczne przedsiębiorców.

CEIDG jest jedynym oficjalnym rejestrem jednoosobowych działalności gospodarczych. Inne rejestry mogą mieć charakter komercyjny oraz zazwyczaj są płatne.[…]

Ministerstwo Rozwoju podejmuje różne działania, których celem jest ochrona przedsiębiorców przed ponoszeniem nieuzasadnionych opłat. Naszym celem jest zabezpieczenie interesu przedsiębiorców przed ponoszeniem nieuzasadnionych opłat. Zgłoszenia, które przesyłają nam firmy, przekazujemy prokuraturze.

Do przedsiębiorców oraz urzędników skierowane zostały również wiadomości z ostrzeżeniem i prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do prowadzonych przez nie rejestrów. Ponadto, w systemie CEIDG wprowadzone zostały zmiany, które utrudniają filtrowanie bazy danych według kryteriów, którymi posługiwały się prywatne rejestry. […]

Wszystkim przedsiębiorcom zalecamy uważną lekturę pism pochodzących z komercyjnych rejestrów. Osoby, które czują się poszkodowane, mogą osobno złożyć zawiadomienie do prokuratury.”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY