Pocztówki sprzed lat

193

Jak co niedzielę, zapraszamy na krótką podróż w przeszłość. Tym razem prezentujemy kartki pocztowe sprzed lat z czterech różnych miejscowości z obecnego powiatu lubińskiego, a zaczynamy od Lubina…

Pocztówki przygotował i opisał Henryk Rusewicz.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (duży kościół)

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej – widok od strony parku i ulicy Kopernika. Na pierwszym planie fontanna parkowa, która w nieco zmienionej formie przetrwała do dzisiaj.

Kartka pocztowa z 1969 roku.

Zimna Woda – Kaltwasser

Zimna Woda – Kaltwasser, miejscowość położona około 15 km na południowy-zachód od Lubina. Jako jedna z nielicznych wiosek w powiecie, miała dwa kościoły, i to dwóch obrządków: katolicki i ewangelicki.

Na pocztówce, w górnej lewej ćwiartce, kościół katolicki pw. Trójcy Świętej. Kościół ten przetrwał szczęśliwie II wojnę światową i dziś możemy oglądać go w niezmienionym kształcie. Po prawej budynek szkoły katolickiej. Na dole po lewej – nieistniejący już pałac, po prawej widok ogólny na wiejską drogę.

Rudna – Raudten

Kartka pocztowa z Rudnej – Raudten. Nieopodal rynku, za kościołem, przy cichej ulicy Polkowickiej ulokował się współpracujący na co dzień z hotelem Pod Złotym Lwem zajazd dla zaprzęgów konnych z pokojami noclegowymi dla woźniców. Widoczna na pocztówce świątynia to obecnie prawosławny kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (dawny ewangelicki pw. św. Katarzyny).

Krzeczyn Wielki – Groβ Krichen

Pocztówka z Krzeczyna Wielkiego to tzw. czworaczek, ukazujący cztery widoki z przedstawionej miejscowości. Obrazek pierwszy po lewej to obecny kościół pw. św. Marii Dominiki Mazzarello. Dzisiaj jest on pozbawiony strzelistego dachu dzwonnicy, który uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych. Po wojnie dokonano rozbiórki ocalałych resztek. Przykrycie dzwonnicy, w założeniu tymczasowe, trwa do dzisiaj, a jak wiadomo, prowizorki trzymają się najdłużej.

W środku – pastorówka (plebania). Po prawej stronie u góry widoczny jest pałac od strony parku jeszcze przed przebudową, której dokonano w latach 1914-1916. Poniżej widoczek ze stawem w przypałacowym parku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY