Pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursować przez Ścinawę

5528

Po dziewięciu latach Koleje Dolnośląskie wracają na Nadodrzankę – trasę prowadzącą z Głogowa do Wrocławia, przez Ścinawę i Wołów. Dziś przewoźnik zorganizował promocyjny przejazd, a od niedzieli mieszkańcy powiatu lubińskiego będą mogli regularnie wsiadać do biało-żółtych składów KD.

Do tej pory na linii kolejowej nr 273 regionalne kursy obsługiwało Polregio. Podróżni uskarżali się jednak na niski standard pociągów tego przewoźnika, dlatego organizujące regionalną kolej województwo dolnośląskie zdecydowało o ponownym wprowadzeniu na Nadodrzankę Kolei Dolnośląskich.

– Obiecane było przez dyrektora Polregio, że standard tego taboru będzie się systematycznie poprawiał. Do końca 2020 roku około 70 procent pojazdów na tej trasie miało być zmodernizowanych. Wiemy, jak było, a najbardziej wiedzą to ci, którzy codziennie dojeżdżali tymi pociągami do szkoły i pracy – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Cieszę się, że jakość połączeń się poprawi i dziękuję władzom województwa i zarządowi KD za podjęcie tej decyzji – dodaje.

– Dostawaliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, którzy chcieli, żeby to Koleje Dolnośląskie pojawiały się na tym szlaku. Dzisiaj mamy przejazd promocyjny, a od 11 grudnia już regularnie pociągi naszego przewoźnika będą jeździć przez Ścinawę. Zapraszamy do korzystania z tej formy podróży – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Od lewej: prezes KD Damian Stawikowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła i starosta lubiński Paweł Kleszcz.

Koleje Dolnośląskie kursowały ponad dziewięć lat temu na krótkim odcinku Wrocław – Wołów – Wrocław. Teraz pociągi z herbem Dolnego Śląska dotrą do Głogowa. Na Nadodrzankę przewoźnik wyśle elektryczne Impulsy 45WE – każdy mieszczący do 500 pasażerów. Na wczorajszą prezentację wyjątkowo przyjechał jednak inny pojazd: nowy elektryczny Elf II. 

– Stoimy właśnie przed najnowszym pociągiem Kolei Dolnośląskich, który odebraliśmy wczoraj – wskazuje prezes kolejowej spółki, Damian Stawikowski. – Wszystkich mieszkańców Ścinawy i okolic zapraszamy już w najbliższą niedzielę, o 5:54, na podróż na przykład od Wrocławia, na jarmark – zapowiada.

Mieszkańcy, którzy przyszli dziś na peron w Ścinawie, mieli możliwość obejrzeć pociąg i udać się nim w krótką podróż. Wśród najmłodszych furorę robiły kolejarskie gwizdki, które pracownicy KD rozdawali razem z innymi upominkami.

– Super! Niebo a ziemia! Wiem, co mówię, bo też jeździłem w drużynach – komentuje Czesław Wojtowicz, emerytowany pracownik kolei. Z dzisiejszego przejazdu zabrał ze sobą pamiątkę w postaci kolekcjonerskiego biletu na pociąg. 

Czesław Wojtowicz

Pani Kamila do tej pory z rodziną podróżowała wyłącznie samochodem. Nowy Impuls przypadł jej dzisiaj do gustu: – Bardzo komfortowo i przyjemnie. Chyba teraz zaczniemy rozważać jazdy pociągiem – przyznaje.

W rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać 11 grudnia, Koleje Dolnośląskie będą kursować na następujących odcinkach:

  • Wrocław – Wołów: 5 par w dni robocze i 3 pary w dni wolne;
  • Wołów – Ścinawa: 5 par w dni robocze i 3 pary w dni wolne;
  • Ścinawa – Głogów: 3 pary codziennie.

Pozostałe połączenia z Wrocławia do Głogowa i dalej z Głogowa do Zielonej Góry nadal będą obsługiwane przez Polregio.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY