Po raz pierwszy seanse filmowe w ramach cyklu DKF będą się odbywać także w wakacje. – Jest to wynik ankiety przeprowadzonej wśród widzów, którzy chcieli, aby także w lipcu był DKF. Do tej pory zawsze robiliśmy wakacyjną przerwę – mówi Beata Kurpińska z Centrum Kultury Muza. Projekcje, jak zwykle, będą się odbywać w każdą środę o godzinie 19. Bilet na jeden seans kosztuje 12 zł. Za miesięczny karnet trzeba zapłacić 35 zł.
W lipcu wyświetlone zostaną filmy: „Obywatel roku”, „Nebraska”, „Szukając Vivian Maier”, „Eastern Boys” oraz „Teoria wszystkiego”.
O filmach:
2 lipca – „Obywatel roku” (Norwegia)
Komedia kryminalna ze Stellanem Skarsgardem w roli głównej („Mamma Mia”, „Dziewczyna z tatuażem”, „Melancholia”, „Nimfomanka”). Połączenie „Fargo” i „Kill Billa”.
Norwegia, kraj porządnych ludzi. A najbardziej porządnym z porządnych jest Nils. W uznaniu ciężkiej pracy na rzecz społeczności oraz przepustowości lokalnych dróg zdobył właśnie tytuł Obywatela Roku. Radość Nilsa nie trwa jednak długo. Jego syn staje się przypadkową ofiarą w porachunkach przestępczego półświatka. Nils decyduje się na własne, amatorskie śledztwo. Porządek musi być. Jego niekonwencjonalne metody wywołują wojnę wśród konkurujących gangów. Nawet w kraju tak porządnym i poukładanym jak Norwegia sprawy nie zawsze toczą się zaplanowanym torem.
9 lipca – „Nebraska” (USA)
Głównymi bohaterami filmu są Woody i David, ojciec i syn. Woody (Bruce Dern) jest już nieco zniedołężniałym starcem, który ubzdurał sobie, że otrzymany spam jest gwarancją wygranej w wysokości miliona dolarów. Uparł się nagrodę odebrać osobiście, a że nie ma samochodu, zamierza przejść na piechotę z Montany do Nebraski. David ma już dość zbierania go z pobocza czy biura szeryfa, więc postanawia zawieść go do Nebraski, by na miejscu przekonał się, że nic nie wygrał. Po drodze zatrzymają się na weekend u rodziny Woody’ego.
Alexander Payne („Bezdroża”, „Schmidt”, „Spadkobiercy”) powraca z filmem, który spokojnie mógłby posłużyć za wzór kina niezależnego. „Nebraska” należy do tego rodzaju filmów, które podbijają serce widzów swoją prostotą. Magia wielkiego ekranu czasem kryje się w drobnostkach, a A. Payne jest mistrzem w ich prezentowaniu.
Film był nominowany do Oscara w sześciu kategoriach, a grający główną rolę Bruce Dern otrzymał w Cannes Złotą Palmę dla najlepszego aktora.
16 lipca – „Szukając Vivian Maier” (USA)
Film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro – przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie. Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?
23 lipca – „Eastern Boys” (Francja)
Film zdobył główną nagrodę na Festiwalu Off Plus Camera i w sekcji Orizzonti na Festiwalu w Wenecji.
Pochodzą gdzieś ze wschodu Europy: z Rosji, Ukrainy czy Mołdawii. Najstarsi nie mogą mieć jeszcze 25 lat. Wieku tych najmłodszych nie sposób odgadnąć. Całymi dniami kręcą się wokół paryskiego dworca Gare du Nord. Zapewne się prostytuują. Daniel, dyskretny mężczyzna około 50-ki nie może oderwać wzroku od jednego z nich – Marka. W końcu zbiera się na odwagę i zaczepia chłopaka. Ten zgadza się przyjść do jego mieszkania. Następnego dnia, kiedy dzwoni dzwonek do drzwi, Daniel nie zdaje sobie sprawy, że właśnie wpadł w pułapkę…
30 lipca – „Teoria wszystkiego” (USA/Wlk. Brytania/Rumunia)
Najnowszy film Terry’ego Gilliama („12 małp”, „Fisher King”, „Las Vegas Parano”, „Parnassus”).
W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde – nawet najskrytsze ich pragnienia – są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje. Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth (Christoph Waltz) otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata (Matt Damon) tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką (Tilda Swinton), namolnym szefem (David Thewlis), tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks (Melanie Thierry) i czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat…