Planujesz zagraniczny wyjazd? O tym pamiętaj

93

Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w bagażu często mamy pamiątki, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. Każdą z tych rzeczy można przewieźć przez granicę Unii Europejskiej na określonych warunkach. Sprawdź, co i w jakiej ilości możesz zapakować do walizki, żeby nie narazić się na kłopoty.

Fot. Pixabay

Bagaż

Podczas wakacji zachowaj ostrożność, aby nie stać się ofiarą przemytników.

Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę.

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski). Rzeczy o większej wartości trzeba zgłosić celnikom.

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby, można wwieźć na teren Unii bez granicznej kontroli sanitarnej. Nie wolno jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce trzeba będzie wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, trzeba oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.

Nie wolno również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.

Leki

Jeśli leczysz się i twoja kuracja będzie trwać również w czasie wyjazdu, sprawdź, czy twoje leki nie są zabronione w państwie, do którego jedziesz. Taką informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa. Jeśli zażywasz leki psychotropowe lub odurzające, powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz.

Jeżeli zamierzasz przywieźć leki z innego państw, możesz to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

Dobra kultury

Pamiętaj, że zabronione jest wprowadzanie na terytorium Unii Europejskiej dóbr kultury, które zostały nielegalnie wyprowadzone z terytorium kraju, w którym powstały lub zostały odkryte.

W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu takich dóbr, będzie groziła Ci grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet dwa lata więzienia. Możliwe będzie również orzeczenie przez sąd przepadku dóbr kultury, które pochodzą z takiego przestępstwa.

Fot. Pixabay

Wyroby tytoniowe

Podczas przekraczania granicy Wspólnoty zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych, zależne od rodzaju transportu.

Jeżeli przybywasz do UE transportem lądowym, możesz przywieźć z podróży:

  • 40 papierosów, lub
  • 20 cygaretek, lub
  • 10 cygar, lub
  • 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli przybywasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

  • 200 papierosów, lub
  • 100 cygaretek, lub
  • 50 cygar, lub
  • 250 g tytoniu do palenia.

Płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie

Z należności celno-podatkowych zwolnione są przywożone do UE:

· Płyn do papierosów elektronicznych

  • 50 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim,
  • 10 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

· Wyroby nowatorskie

  • 0,04 kilograma – w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim,
  • 0,008 kilograma – w przypadku podróżnych w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

Alkohol

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli przybywasz z krajów poza UE i zachowasz limity:

  • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22% (np. wódka) lub
  • 2 litry alkoholu do 22% (np. likier) i
  • 4 litry wina oraz
  • 16 litrów piwa.

Pieniądze

Środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.

Natomiast jeżeli wjeżdżając do Unii Europejskiej lub wyjeżdżając z niej, przewozisz co najmniej 10 tys. euro, musisz złożyć deklarację tych środków Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Nie ma tu znaczenia środek lokomocji.

Gatunki zagrożone wyginięciem

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Dla przykładu zabroniony jest przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej, ponieważ słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzikie koty też są gatunkami zagrożonymi wyginięciem, zatem naszyjnik z kłem takiego drapieżnika również nie powinien trafić do naszego bagażu.

źródło: materiały prasowe


POWIĄZANE ARTYKUŁY