PiS mówi „Nie dla podatku miedziowego”

83

Prawo i Sprawiedliwość zamierza doprowadzić do likwidacji podatku od wydobycia niektórych kopalin, który obciąża KGHM kwotą około 6 milionów zł dziennie. Dziś przedstawiciele partii przedstawili stanowisko PiS w tej sprawie oraz projekt ustawy znoszącej podatek od wydobycia miedzi i srebra. Ich zdaniem ma on szanse trafić pod obrady Sejmu jeszcze przed wyborami.

Kontrowersyjny podatek był tematem dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przed szybem „Bolesław”, należącym do Zakładów Górniczych Lubin.

Zahamowanie rozwoju górnictwa miedzi, zachwianie działalności miedziowego holdingu, ryzyko likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy i załamania gospodarki w regionie to główne zagrożenia, jakie – zdaniem przedstawicieli PiS – niesie ze sobą utrzymanie podatku od kopalin. Jako przykład podali właśnie ZG Lubin.

– Od czasu jego wprowadzenia, rentowność tej kopalni spadła do mniej niż 5 proc. Wcześniej było to ponad 20 proc. – powiedział Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

– Zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu problemu, z jakim boryka się KGHM – tłumaczyła Elżbieta Witek, rzecznik prasowy PiS. – Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie podatku od kopalin w całości, ale zdajemy sobie sprawę, że takiej zmiany nie bylibyśmy w stanie wdrożyć w krótkim czasie – dodaje.

Projekt ustawy uwalniającej KGHM z konieczności płacenia tej właśnie daniny przygotował również Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na pytanie, czy posłowie PiS poprą ten projekt, jeśli trafi on pod sejmowe głosowanie, Mariusz Błaszczak odpowiedział twierdząco. – KGHM powinien być objęty szczególną ochroną ze strony państwa jako zakład o strategicznym znaczeniu gospodarczym – dodał.

Reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali także prywatyzacje innych dużych przedsiębiorstw, w których udziały miał Skarb Państwa, m.in. spółki Ciech czy PKP Energetyka. Zarzucali premier Ewie Kopacz, iż nie dotrzymała obietnicy złożonej po objęciu stanowiska szefa rządu. – Pani premier deklarowała, że pochyli się nad tą kwestią, ale minęło dziewięć miesięcy i do dziś tego mnie zrobiła – mówił Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu i szef sztabu wyborczego PiS. – Apelujemy, by rząd przestał angażować się w kampanię wyborczą i przestał podróżować po kraju na koszt podatników.

Wypowiedź Karczewskiego odnosiła się m.in. do kolejnego wyjazdowego posiedzenia rządu, które dziś rozpoczęło się we Wrocławiu. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że jednym z punktów obrad będzie właśnie przeanalizowanie kwestii wpływu podatku od niektórych kopalin na sytuację ekonomiczną KGHM.

Zapowiedź politycznych starań o likwidację podatku spowodował szybką reakcję rynku – tuż po deklaracji, jaką złożyli dziś w Lubinie liderzy partii, cena akcji spółki raptownie wzrosła o 10 proc. https://youtu.be/ZlXuDkLNEXs


POWIĄZANE ARTYKUŁY