Pierwszy tydzień e-PIT-u

160

W sześć dni założono niemal 140 tysięcy nowych profili zaufanych. Jak zaznacza Ministerstwo Cyfryzacji, Polacy przekonali się też, że profil zaufany to najszybszy sposób na rozliczenie podatku.

Fot. Pixabay

Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT każdy może sprawdzić swoje, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania podatkowe za 2019 r. Niemal 850 tysięcy osób złożyło już swoje e-PIT-y. Wielu z nich skorzystało przy tym z profilu zaufanego (PZ), bo to najwygodniejszy i najszybszy sposób na sprawdzenie swojego zeznania podatkowego.

– To świetny czas dla profilu zaufanego. Tylko przez ostatnich sześć dni założyło go niemal 140 tysięcy osób. W sumie korzysta z niego niemal 5,2 mln Polaków. Rok temu było ich niemal 2,5 miliona mniej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W dniu kiedy e-PIT-y pojawiły się na stronie www.podatki.gov.pl, czyli w sobotę 15 lutego, dokładnie 16.750 osób założyło sobie profil zaufany. W niedzielę (16 lutego) zdecydowało się na to kolejnych 20.393 Polaków. Najwięcej, bo 31.028 osób, zrobiło to w poniedziałek (17 lutego). We wtorek (18 lutego) – 26.078, w środę (19 lutego) – 23.211, a wczoraj – 29.714 osób. W sumie to 138.174 nowych profili zaufanych w sześć dni.

W ubiegłym roku przez pierwsze sześć dni od opublikowania e-PIT-ów profil zaufany założyły dokładnie 135.084 osoby. Korzystają z niego do dziś. PZ jest bowiem ważny przez 3 lata i nie ma potrzeby zakładania go co roku.

Jeśli jeszcze nie sprawdziliście swoich e-PIT-ów powinniście wiedzieć, że sposoby na zalogowanie się do systemu Ministerstwa Finansów są dwa.

Jeden to oczywiście profil zaufany. Kilka kliknięć i widzicie swoje rozliczenie.

Drugi wymaga większego zaangażowania. Jeśli nie PZ to: PESEL (lub NIP i data urodzenia), jedna z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2019 r.), kwota przychodu z deklaracji za 2018 r., a później potwierdzenie kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r. Tak, wszystkie te kwoty musicie mieć pod ręką, by się zalogować bez profilu zaufanego. Sami widzicie, że warto go założyć. A jak to zrobić?

Najszybsza droga to założenie PZ przez bankowość elektroniczną. Wystarczy, że macie konto w jednym z banków, które dają taką możliwość (PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, platforma Envelo), a cała procedura ograniczy się do wypełnienia krótkiego internetowego formularza.

Druga opcja to wypełnienie formularza na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzenie swojego profilu zaufanego w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. To np. poczta, czy urząd gminy. Dla ułatwienia – tutaj ich pełna lista.

– Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PITu to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. PZ to także najprostszy sposób zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystania z usług e-administracji – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Mając profil zaufany od ręki złożymy wniosek o dowód osobisty, zgłosimy narodziny dziecka, sprawdzimy punkty karne, a nawet zameldujemy się. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Przez internet – dodaje.

Źródło Ministerstwo Cyfryzacji


POWIĄZANE ARTYKUŁY