Jak prowadzić działalność gospodarczą, jakie są formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw, co jest ważne, aby sprzedać swój produkt czy usługę – uczniowie z 9 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalych wzięli dziś (5 marca) udział w warsztatach wprowadzających ich w tajniki świata biznesu. Zajęcia mają przygotować ich do III Powiatowych Targów Młodzieżowych Miniprzedsiębiorstw, które tradycyjnie odbędą się w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.
Warsztaty organizowane są już po raz trzeci. Poprzedzają one targi młodzieżowych miniprzedsiebiorstw, gdzie uczniowie prezentują założone przez siebie firmy.
– Młodzież z innych szkół nie ma jeszcze doświadczenia w tym zakresie, dlatego chcemy podzielić się z nimi doświadczeniem, informując ich co powinni zrobić, aby osiągnąć jak najwyższe lokaty. Dzisiejsze spotkanie dotyczyło pierwszych kroków w świecie biznesu, gdzie uczniowie dowiedzieli się jakie narzędzia marketingowe są najbardziej skuteczne, jak urządzić stoisko podczas targów, co jest ważne dla zespołu sędziującego – mówi Danuta Szaflińska – Giłyk z ZSZiO, która wraz z Arkadiuszem Kozłowskim zajmuje się organizacją przedsięwzięcia.
Targi uczniowskich miniprzedsiebiorstw odbędą się 17 kwietnia. Uczniowie z pewnością zaskoczą jury swoją pomysłowością.
– Myślę, że ja i moja firma mamy dobry pomysł. Zakładamy szkołę tańca, każda z nas tańczy co innego, chcemy się tym podzielić i myślę, że potrafimy tego nauczyć innych. Na targach zaprezentujemy swoje miniprzedsiebiorstwo, którym myślę, że będziemy w stanie zaskoczyć – mówi Klara Kupińska z uczennica Zespołu Szkół Społeczno-Socjalnych, która uczestniczyła w dzisiejszych warsztatach.
– My wspólnie z koleżankami założyłyśmy miniszkołę, uczącą matematyki. W formie korepetycji chcemy pomagać osobom, które mają problemy z nauką, w ten sposób podnosząc też poziom naszej szkoły – dodaje inna uczennica, Katarzyna Filipiak.
MS