Pierwsze lekcje WF w odnowionej hali

3366

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie ćwiczą w wyremontowanej hali sportowej. Młodzież ma komfortowe warunki treningu, a dyrekcja szkoły spodziewa się dużo niższych rachunków za energię.

Hala modernizowana była przez 13 miesięcy. Remont polegał na m.in. dociepleniu ścian i dachu, wymianie starych okien na energooszczędne oraz zamontowaniu systemu rekuperacji. W hali pojawiło się też oświetlenie LED. Szkoła korzysta też z fotowoltaiki, więc po zakończeniu termomodernizacji obniżeniu ulegną rachunki zarówno za prąd, jak i energie cieplną. O ile?

– Trudno dziś o porównanie, bo wszystkie prognozy były wykonywane w czasie, gdy mieliśmy zupełnie inne ceny energii. Dokładną kwotę będziemy znali za miesiąc. Ale już teraz, bez liczenia, mogę powiedzieć, że to będą ogromne oszczędności – zapewnia Tomasz Radziej, dyrektor szkoły.

Tomasz Radziej

Wyremontowane zostały też szatnie i sanitariaty. Dodatkowo termomodernizacja objęła część sal dydaktycznych. Była to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez powiat lubiński.

– Kosztowała ponad dziesięć milionów złotych, z czego sześć milionów pokryło dofinansowanie przyznane nam przez województwo dolnośląskie, w ramach funduszy unijnych – informuje starosta lubiński Paweł Kleszcz. – Na tym nie kończymy. Podczas wakacji odnowiony zostanie parkiet w tej hali, żeby warunki do uprawiania tu sportu były jeszcze lepsze – zapowiada.

Dziś dyrektor II LO pokazał odnowioną halę przedstawicielom władz powiatu, miasta i województwa.

– Nie ma nic przyjemniejszego niż sport. On wzmacnia nas fizycznie, ale też psychicznie, i to bardzo – uważa Robert Raczyński, prezydent Lubina. – Wielu ludzi sądzi, że sport to tylko budowanie mięśni i sprawności, a on daje też olbrzymią odporność psychiczną. Zapominanie o tym to pozbawianie siebie przyszłego życia i radości z niego. Sport wygasza emocje, pozwala na dobry sen, bo nie śnią nam się różne dziwne rzeczy. Budzimy się rano z dobrym planem dnia – dodaje.

– Mamy nadzieję, że ta hala będzie dobrze służyć uczniom. Sam chodziłem do tej szkoły i wiem, że to jest pierwszy tak poważny remont od lat dziewięćdziesiątych – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Od lewej: Tymoteusz Myrda, Robert Raczyński, Paweł Kleszcz

Nowoczesna baza sportowa skłania włodarzy do snucia planów wykorzystania jej na dużą skalę. Wpisują się one w hasło „Lubin miastem mistrzów”, które było wielokrotnie powtarzane podczas wczorajszej Lubińskiej Gali Sportu.

– Należy przystąpić do projektowania dużych internatów dla młodzieży z całej Polski. Potrzebujemy młodych ludzi, mamy nowoczesne szkoły, nowoczesny sport, nowoczesną jakość życia. Czas najwyższy podzielić się tą jakością z pozostałą częścią Polski – sygnalizuje Robert Raczyński.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY