Pieniądze za sportową naturę

944

Chętni mogą otrzymać nawet 10 tys. zł na akcję promującą formy aktywnego wypoczynku na łonie natury. Lubińskie nadleśnictwo szuka przedstawicieli stowarzyszeń oraz klubów sportowych z całego regionu do swojego nowego projektu „Sportowa natura”. Zgłaszać można się poprzez stronę internetową Lasów Państwowych do końca września.

Fot. Pixabay

Nikogo nie trzeba przekonywać, że las to idealne miejsce do uprawiania sportu. Spacery, bieganie, przejażdżki rowerem – nieważne, czy jesteśmy amatorami i ćwiczymy rekreacyjnie, czy uprawiamy sport wyczynowo, las to naturalne, zdrowe i atrakcyjne miejsce na poprawę kondycji. Na co dzień kulturę fizyczną upowszechniają kluby sportowe. Stąd pomysł Lasów Państwowych, by wspólnie z klubami zachęcać do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, w otoczeniu polskiej przyrody. Otwarta formuła konkursu sprawia, że może w nim wystartować ponad 14 tysięcy klubów sportowych w całym kraju. 

– Lasy państwowe są powszechnie dostępne. Obywatel może z lasów korzystać praktycznie w dowolny sposób. Można pójść do lasu na spacer, można biegać, można przenocować. Są do tego wyznaczone miejsca, jest mnóstwo różnej infrastruktury turystycznej, są wyznaczone szlaki i rowerowe i piesze, nawet konne – wylicza Norbert Wende, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lubin.

Norbert Wende, starszy specjalista służby leśnej
Norbert Wende, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lubin

Przedstawiciele klubów sportowych oraz stowarzyszeń, aby wziąć udział w konkursie, muszą zaproponować akcję, która połączy sam las i zdrowy tryb życia.

– Kluby, które zgłoszą swój akces i przedstawią projekt, który będzie miał najszybszy zakres jeśli chodzi o odbiór społeczny, mogą być nagrodzone grantem w wysokości do 10 tysięcy złotych – dodaje nadleśniczy.

Ambasadorem akcji został Marcin Możdżonek – złoty medalista mistrzostw świata w siatkówce z 2014 roku, który bardzo często sam uprawia sport na świeżym powietrzu.

– Zachęcam do jak największej aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza w tych czasach pocovidowych. Jako ciekawostkę moge powiedzieć, że gdy zaczynałem swoją przygodę z siatkówką mieszkałem cztery lata w Spale. Tam jest Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Myślę, że okoliczne lasy znam równie dobrze jak miejscowi leśnicy, bom trenerzy, gdy im zaleźliśmy za skórę, potrafili nas budzić o piatej rano i po tych lasach przeganiać. To tam hartowaliśmy się i wykuwaliśmy formę – wspomina sportowiec.

Pomysły należy kierować do Lasów Państwowych do 30 września. Projekt jest ogólnopolski.

– Zależy to od inwencji twórczej wszystkich kół i zespołów sportowych. Chcemy trafiać do rozwoju kultury społecznej i fizycznej w otoczeniu przyrody do środowisk w większości wiejskich. Mamy taką nadzieję i są na to pieniądze – mówi Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Szczegóły akcji „Sportowa Natura” można znaleźć na stronie internetowej oraz w nadleśnictwach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY