Teraz już nie 50 czy 20, ale zaledwie 1 procent z opłaty targowej, którą regularnie uiszczają kupcy z targowisk przy ul. Odrodzenia i Łukasiewicza, będzie przekazywany do kasy miasta. Radni miejscy na dzisiejszej sesji przychylili się do wniosku lubińskich handlowców i zdecydowali, że wpływy z opłaty targowej pozostaną u administratorów bazarów i przeznaczone zostaną na inwestycje.
Kupcy domagali się równego traktowania i przekazania większości pieniędzy z opłat targowych na inwestycje na targowiskach. Do tej pory do budżetu miejskiego trafiało 20 procent opłaty targowej z targowiska przy ul. Odrodzenia i 50 procent z targowiska przy ul. Łukasiewicza.
– Chcieliśmy zmiany uchwały, ponieważ targowiska wymagają inwestycji. A gdy składaliśmy wnioski w tej sprawie do Lubińskiej Spółki Inwestycyjnej, słyszeliśmy, że nie ma pieniędzy. Podpisaliśmy więc porozumienie z LSI i na jego podstawie złożyliśmy wniosek do prezydenta o zmianę wysokości kosztów inkasa – mówi Mariusz Wawrynowicz, prezes Stowarzyszenia Kupiec Lubiński.
Podobne porozumienie z administratorem, czyli z Legnickim Przedsiębiorstwem Prefabrykacji, podpisali handlowcy z targowiska Defil przy ul. Odrodzenia. Zarządzający terenami targowisk zobowiązali się, że pieniądze z opłaty targowej przeznaczą na inwestycje na targowiskach oraz na uzgodnione wspólnie z handlowcami przedsięwzięcia.
– Wspólnie będziemy decydować, na co przeznaczyć te pieniądze. Chcielibyśmy poprawić ogólnie wygląd targowiska, postawić ławki, zadbać o zieleń – wylicza możliwości wykorzystania pieniędzy z opłaty targowej Mariusz Wawrynowicz.
Radni po krótkiej dyskusji przychylili się do propozycji lubińskich handlowców.
– Zmiana stawki przysłuży się nie tylko kupcom, ale i innym lubinianom, klientom targowisk – argumentował radny Andrzej Górzyński.
Od teraz w kasie administratorów obu lubińskich targowisk pozostanie więc 99 proc. wpływu z opłaty targowej. Pieniądze te po uzgodnieniach z handlowcami przeznaczone zostaną na inwestycje.
Na dzisiejszej sesji radni ponadto zajęli się planem rozwoju oraz modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2008-2010, uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 32 oraz gminnym programem profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także ustalili swój tegoroczny plan pracy.
MRT