Pieniądze na działalność gospodarczą

26

Informacja dotycząca składanych wniosków w sprawie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w 2012 roku.

1. Informacje ogólne dot. składanych wniosków

W okresie od stycznia do października br. do tut. urzędu wpłynęły 132 wnioski w sprawie przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wnioskodawcami były zarówno kobiety – 72 wnioski jak i mężczyźni – 60 wniosków. Fakt, iż nasz rynek pracy jest wysoce sfeminizowany oraz zarejestrowanych jest więcej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn ma przełożenie w liczbie składanych wniosków.

W zdecydowanej większości podjęcie działalności gospodarczej planowali mieszkańcy miast: Lubin i Ścinawa – 98, mieszkańców terenów wiejskich było 34 – tj. jedynie co czwarty składany wniosek. Dla 33 osób własna działalność gospodarcza byłaby pierwszym doświadczeniem zawodowym (osoby te nie były nigdy zatrudnione). Ponadto 21 osób prowadziło już kiedyś działalność gospodarczą (jednak nie posiadali wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach). Wiek kandydatów na biznesmenów przedstawia się następująco:

 

 

Zauważyć należy, iż największym zainteresowaniem pomysł na własną działalność gospodarczą cieszy się wśród osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, tj. 49 kandydatów. Osoby te mają już doświadczenie zdobyte w pracy zawodowej i są w stanie samodzielnie podjąć działalność gospodarczą.

Analizując wnioski pod kątem długości okresu rejestracji w PUP Lubin, od dnia rejestracji do dnia złożenia wniosku, można zauważyć, iż największe zainteresowanie wykazują 2 grupy: zarejestrowani do 1-go miesiąca oraz między 3 a 6 miesięcy. Można wyciągnąć z tego następujące wnioski: osoby rejestrują się w ewidencji PUP w momencie pojawienia się informacji o środkach posiadanych przez urząd, jedynie w celu otrzymania dotacji i nie oczekują wsparcia w formie innych usług. Po drugie z dotychczasowego doświadczenia z pracy z osobami bezrobotnymi wynika, iż najbardziej mobilni i kreatywni są bezrobotni będący w rejestrach nie dłużej niż 6 m-cy. Nie mogąc znaleźć odpowiedniego zatrudnienia decydują się na otwarcie własnego biznesu. Okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych od dnia rejestracji do dnia złożenia wniosku przedstawia następujący wykres:

 

 

 

 

2. Charakterystyka planowanych działalności

Przyglądając się wnioskom pod kątem planowanej działalności gospodarczej można zauważyć, iż preferowane są działalności związane z handlem – 35 osób, tj. co czwarta osoba chcąca rozpocząć działalność gospodarczą planuje tę działalność w handlu. Wybierane są różne gałęzie handlu: sprzedaż odzieży nowej i używanej, sprzedaż art. spożywczych, wyrobów garmażeryjnych, mat. budowlanych, kwiatów, art. zoologicznych.

Ponadto zainteresowaniem cieszą się również usługi, w tym:
· budowlane – 13 osób
· mechaniczne – 8 osób
· kosmetyczne i fryzjerskie – 6 osób

Inne przykładowe pomysły na własny biznes to: poradnia dietetyczna, strzyżenie i pielęgnacja zwierząt, rekreacja konna, gabinet weterynaryjny, gabinet logopedyczny, usługi ogrodnicze, działalność w zakresie nagrań dźwiękowych, produkcja filmów wideo i nagrań telewizyjnych, usługi porządkowe, szkoła językowa, koktajlbar itp.

Można zauważyć, iż w części przypadków osoby bezrobotne legalizują działalność gospodarczą, którą i tak już prowadzą, wykonując usługi dla znajomych, rodziny lub pracując w „szarej strefie” (np. warsztaty samochodowe, usługi budowlane, fryzjerskie, krawieckie).

Średnia wnioskowana kwota dotacji to 18.000,00 zł.

Komisja w sprawie dotacji w 2012 roku trzykrotnie opiniowała składane wnioski. Pozytywnie rozpatrzono wnioski 93 osób bezrobotnych na łączną kwotę 1 mln 91 tys. zł. Wnioski 29 osób zostały odrzucone, powodem takiej decyzji były m.in.: brak kwalifikacji i uprawnień (np. licencji agenta ubezpieczeniowego), braki formalne we wniosku (m.in. brak sposobu zabezpieczenia umowy), w miejscu wskazanym istnieje już działalność gospodarcza o podobnym charakterze, niedostosowanie lokalu do prowadzenia działalności (wymaga remontu), pośrednictwo internetowe, specyfika zakupów niezgodna z rozporządzeniem (np. zakup auta, sfinansowanie kosztów remontu).


POWIĄZANE ARTYKUŁY