Pięć filmów w styczniu

14

W nowym roku nic się nie zmieni – seanse w ramach DKF-u w lubińskiej Muzie nadal odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19. W styczniu lubinianie będą mieli okazję obejrzeć pięć filmów, w tym między innymi „Ixjanę” braci Skolimowskich.

Jak zwykle, DKF odbywać się będzie w sali kameralnej Muzy. Bilety na jedną produkcję kosztują 12 zł, zaś za miesięczny karnet trzeba zapłacić 35 zł.

W styczniu będzie można zobaczyć:

2 I > „Jiro śni o sushi” (USA/Jap)
Dokument Davida Gelba z muzyką Philipa Glassa o 85-letnim Jiro Ono, jednym z najsłynniejszych mistrzów sushi na świecie. Jiro Ono całkowicie poświęcił swoje życie doskonaleniu swojej profesji. Przygotowywaniem sushi zajmuje się niemal od dziecka. Od ponad 40 lat prowadzi słynny tokijski lokal Sukiyabashi. Pomimo sędziwego wieku czuwa nad wszystkim, co dzieje się w restauracji. Pracuje od świtu aż do późnej nocy, dba o niepowtarzalną atmosferę, jaka panuje w Sukiyabashi. „Jiro śni o sushi” to opowieść o pasji, ambicji i dążeniu do doskonałości, a także o skomplikowanych stosunkach między ojcem perfekcjonistą i jego synami.

9 I > „Barbara” (Niem)
Akcja filmu rozgrywa się w 1980 roku we wschodnich Niemczech. Lekarka Barbara składa wniosek o wizę emigracyjną, co władze uznają za oficjalne wygłoszenie chęci opuszczenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Kobieta zostaje dyscyplinarnie przeniesiona z prestiżowego szpitala w Berlinie Wschodnim do małej miejscowości położonej niedaleko Morza Bałtyckiego. Rozpoczyna tam pracę na oddziale chirurgii dziecięcej, kierowanym przez dr André Reisera. Tymczasem Jörg, kochanek Barbary, planuje pomóc kobiecie w ucieczce z kraju.

Film zdobył 2 nagrody na międzynarodowym festiwalu filmowym Berlinale.

16 I > „Ixjana” (Polska)
Marek jest przystojnym i niezwykle utalentowanym pisarzem. Pewnej nocy udaje się na bal organizowany przez pewnego ekscentrycznego milionera. Pod wpływem zbyt dużej ilości alkoholu połączonego z lekami psychotropowymi Marek traci przytomność. Kiedy budzi się następnego dnia, wie tylko jedno – zabił swojego najlepszego przyjaciela – Artura. Resztę wspomnień z tego wieczoru okrywa gęsta mgła tajemnicy. Pisarz zaczyna wydobywać ze swojej pamięci urywki wydarzeń ubiegłej nocy. Przypomina sobie, że na balu pojawiła się kobieta. Piękna, uwodzicielska…i niezwykle niebezpieczna.

Film w reżyserii Józefa i Michała Skolimowskich – synów Jerzego Skolimowskiego. W rolach głównych: Sambor Czarnota, Magdalena Boczarska, Borys Szyc, Anna Dereszowska i Łukasz Simlat.

23 I > „Chrzest” (Polska)
Druga pełnometrażowa fabuła reżysera młodego pokolenia Marcina Wrony. Akcja filmu toczy się w środowisku przestępczym i opowiada o próbie ucieczki od zła. Scenariusz został oparty na kanwie prawdziwej historii chłopaka z polskiej prowincji, który po kryminalnym epizodzie w swoim rodzinnym miasteczku, trafia do Warszawy. Michał (Wojciech Zieliński) liczy na zmianę swojego losu i ucieczkę z przestępczego środowiska. Niestety ciąży na nim wyrok mafii, w obliczu którego desperacko poszukuje sposobu, by ocalić swą rodzinę. Kilka dni przed chrztem dziecka zaprasza dawnego przyjaciela, który ma zostać ojcem chrzestnym. Cele Janka (Tomasz Schuchardt) są zupełnie inne, chce być taki jak kiedyś Michał. Imponuje mu dawny kryminalny świat Michała, z którego ten już dawno uciekł i chce żyć po „drugiej stronie”. W trakcie historii odbędzie się "walka o duszę" Janka między Michałem a szefem gangu (Adam Woronowicz).

W 2010 roku film zdobył 5 nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

30 I > „Cezar musi umrzeć” (Włochy)
Tegoroczny zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film słynnych braci Taviani – nagrodzonych Złotym Lwem za całokształt twórczości w Wenecji już w 1986 roku – otrzymał Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu w konkursie głównym tej prestiżowej imprezy.

„Cezar musi umrzeć” w paradokumentalny sposób opowiada o wystawianiu przez więźniów Rebibbia, rzymskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, „Juliusza Cezara” Williama Szekspira. Przestępcy skazani za najcięższe zbrodnie – członkowie camorry, mordercy, sprawcy rozbojów z bronią w ręku – przygotowują się do spektaklu w murach więzienia. Wkrótce zaczynają przeglądać się w sztuce słynnego dramaturga i identyfikować z postaciami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY