Paraolimpijscy szermierze w gimnazjum

23

O tym, że niepełnosprawni mogą wiele, przekonali się uczniowie Gimnazjum nr 5 w Lubinie. W ramach Tygodnia Tolerancji, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Niepełnosprawność, to nie przeszkoda do sukcesu”, szkołę odwiedzili utytułowani paraolimpijczycy Grzegorz Pluta, Radosław Stańczuk i Arkadiusz Jabłoński, członkowie Fundacji „Akademia Integracji”.

Goście zaskoczyli zebranych informacjami dotyczącymi liczby zdobytych medali na paraolimpiadach w Atenach, Sydney, Pekinie i Londynie.

Grzegorz Pluta w 2006 na mistrzostwach świata zajął drugie miejsce w szpadzie indywidualnie i pierwsze miejsce w szpadzie drużynowo. W tej ostatniej konkurencji zdobył również srebrny medal na mistrzostwach świata w 2011. W 2009 wywalczył mistrzostwo Europy w szabli indywidualnie, a dwa lata później na mistrzostwach Europy został srebrnym medalistą w tej konkurencji. W 2012 zadebiutował na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Wystartował także w turniejach indywidualnych w szabli i szpadzie w kat. B. W pierwszym z nich wywalczył złoty medal. W 2013 roku został odznaczony przez prezydenta Polski Złotym Krzyżem Zasługi za rozwój i upowszechnianie sportu osób niepełnosprawnych.

Radosław Stańczuk zdobył w Sydney w 2000 roku srebrny medal w drużynowym turnieju florecistów, srebrny medal w drużynowym turnieju szpadzistów, srebrny medal w indywidualnym turnieju w szpadzie w Atenach w 2004 roku, brązowy medal w indywidualnym turnieju szpadzistów w 2008 roku w Pekinie oraz nagrodę fair play im. Juana Palaua w Londynie w 2012 roku.

Arkadiusz Jabłoński na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobył srebrny medal drużynowy w szabli oraz w Atenach w 2004 roku, brązowy medal indywidualnie i srebrny drużynowo w szabli. W mistrzostwach świata w Budapeszcie w 2002 roku zdobył brązowy medal indywidualnie i srebrny drużynowo w szabli oraz w Turynie w 2006 roku srebrny medal drużynowy w szabli. W mistrzostwach Europy w 1997 roku w Paryżu zdobył srebrny medal indywidualny w szabli. Dwa lata później w Madrycie, zdobył złoty medal drużynowy i brązowy medal indywidualny w szpadzie, w 2003 roku, w tej samej konkurencji w Paryżu zdobył złoty medal indywidualnie i drużynowo.

Paraolimpijczycy dali pokaz szermierki oraz zaprezentowali filmy edukacyjne, a chętni mieli możliwość sprawdzić swoich umiejętności w walce szpadą na wózku. Spotkanie to miało dużą wartość, gdyż młodym ludziom pokazano nowy sposób spostrzegania niepełnosprawności oraz umiejętności empatii.

– Przyjechaliśmy tu, żebyście uwierzyli w siebie, żebyście mogli spełniać swoje marzenia pomimo różnych ułomności – powiedział na koniec Arkadiusz Jabłoński.

Więcej informacji o wizycie szermierzy na stronie internetowej szkoły: www.gm5lubin.pl .
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY