Otrzymali nie tylko komputery

1468

Podopieczni Stowarzyszenia „Równe Szanse” zyskali nowe komputery, ale nie tylko. Jedna z wolontariuszek zwróciła się do wielkiej międzynarodowej firmy komputerowej, prosząc o sprzęt, ale odzewu, z jakim się spotkała, z pewnością się nie spodziewała.

– Napisałam do firmy Dell po angielsku, prosząc o wsparcie edukacyjne dla Stowarzyszenia „Równe Szanse” i po tygodniu dostałam odpowiedź, że firma będzie wspierała nasz projekt komputerami i serwerem, ofiarowali dzieciom też słodycze – mówi Magdalena Podhajska, wolontariuszka Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”.

Podopieczni Stowarzyszenia otrzymali pięć laptopów, trzy komputery stacjonarne, sześć ekranów i bardzo wysokiej klasy serwer. Ze sprzętu będą korzystać zarówno uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Promyk i Słoneczko, jak i starsze osoby z Ośrodka Ostoja.

Dariusz Jankowski

– Ten projekt jest po to realizowany, aby dzieci mogły wykorzystywać swoje szanse graficzne w różnych programach komputerowych i żeby mogły uczyć się na tych komputerach – dodaje pani Magdalena.

Okazało się jednak, że na tym współpraca z firmą się nie skończy. Ta nadal bowiem chce wspierać ośrodek. Dzięki temu w sierpniu uczestnicy ośrodka wezmą udział w badaniach przesiewowych.

– Przyjedzie do nas mobilny punkt badań. My musimy jedynie zagwarantować dostęp do prądu – mówi wolontariuszka.

– Nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy tak wiele. Dużo firm nas wspiera, ale ta jest naszym głównym sponsorem. Wie czego potrzebują dzieci i wyraziła chęć długotrwałej współpracy – przyznaje pani Magdalena.

– Bez pomocy darczyńców, sponsorów byśmy sobie nie poradzili. Dofinansowanie z PFRON-u wystarcza na codzienne przeżycie – potwierdza Dariusz Jankowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”. – Dzięki tym komputerom zlikwidujemy wykluczenie cyfrowe naszych niepełnosprawnych podopiecznych oraz osób w podeszłym wieku. Otwieramy im świat. Każdy będzie miał możliwość skorzystania z komputerów, poprawienia swoich umiejętności. Mamy oprzyrządowanie też dla osób, które mają problemy z ręką, np. z przykurczem. To specjalna myszka. To dla nas bardzo wiele – przyznaje.