Ósmoklasiści piszą testy próbne. Na początek język polski

1254

Ósmoklasiści w całej Polsce przystąpili dziś do próbnych testów organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Z powodu trwającej pandemii egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym. Dziś uczniowie zmierzą się z językiem polskim, jutro z matematyką, a w piątek z językiem obcym nowożytnym. W Lubinie testy zdaje prawie pół tysiąca ósmoklasistów.

Próbne testy ósmoklasisty powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Zarówno szkoły jak i poszczególni uczniowie nie mają więc obowiązku do nich przystąpić. Zdecydowana większość placówek decyduje się jednak na organizację egzaminu. W naszym mieście z tej możliwości zrezygnowała tylko Szkoła Podstawowa nr 12, natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi testy przeprowadzono w lutym. Łącznie do testów w naszym mieście podchodzi 499 osób.

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby uczeń mógł się sprawdzić oraz przećwiczyć całą procedurę egzaminacyjną, czyli takie elementy jak wchodzenie do sal, rozdawanie arkuszy, kodawanie prac, zaznaczanie odpowiedzi itp. Na pewno drugi raz będzie już będzie łatwiejszy – uważa Elżbieta Giżewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie.  

Elżbieta Giżewska, dyrektor SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie

To już kolejny egzamin, któremu towarzyszą utrudnienia związane z obostrzeniami pandemicznymi.

– Pierwszą próbę przeszliśmy już w tamtym roku, kiedy egzamin właściwy przeprowadzaliśmy w reżimie sanitarnym. Nie było żadnego problemu, oprócz tego, że musieliśmy przerzedzić klasy, bo między jednym a drugim uczniem musi być 1,5 metra odległości. Uczniowie zachowywali wszystkie zalecenia, które wysłaliśmy im do zapoznania się. W tym roku było podobnie. Każdy wychowawca wysłał wytyczne i omówił je też na godzinie wychowawczej. Myślę, że nie będzie kłopotu z ich egzekwowaniem – mówi dyrektor. 

W SP nr 3 do egzaminu przystępuje 42 uczniów, którzy piszą testy w aż 10 salach. Jedna uczennica jest na kwarantannie i zdaje egzamin w domu. – Jeśli chce się naprawdę sprawdzić nie powinna korzystać z dodatkowych źródeł. Nie są to testy oceniane w rozumieniu szkolnym. Jest punktacja, ale nie wpisuje się ocen z tych testów do dziennika – wyjaśnia pedagog. 

Jak nastroje samych zainteresowanych przed dzisiejszym egzaminem? – Ja najbardziej obawiam się języka polskiego. Po prostu słabszy jestem z tego przedmiotu – mówi jeden z ósmoklasistów. – Mieliśmy wprawdzie więcej czasu na naukę, ale w pełni go nie wykorzystałem na poszerzenie wiedzy. Dla mnie najtrudniejsza będzie matematyka – dodaje jego kolega. 

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (do wyboru jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy ósmoklasisty zostały przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, które będę obowiązywać na egzaminach w maju tego roku. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY