Orkiestra zaprasza na niepowtarzalne widowisko muzyczne

3599

Między innymi temat Hedwigi z Harry’ego Pottera, muzykę z „Gry o tron”, „Ojca chrzestnego” czy „Gladiatora” będzie można usłyszeć już za tydzień podczas koncertu Narodowej Orkiestry Dętej, który odbędzie się na Wzgórzu Zamkowym. Artyści nawiążą również do rocznicy Zbrodni Lubińskiej, a także do setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, liczba miejsc ograniczona.

Fot. NOD

Organizatorzy zapewniają, że to będzie niepowtarzalne widowisko muzyczne, do czego zresztą Narodowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mariusza Dziubka zdążyła już lubinian przyzwyczaić. Każdy jej koncert jest bowiem niepowtarzalny. Ten jednak ma być początkiem nowej tradycji.

– Ten koncert jest pewnego rodzaju przesłaniem. Chcemy pokazać, że odtąd, oprócz tradycyjnej orkiestry symfonicznej z instrumentami smyczkowymi, zaistniała w Polsce jej nowa odmiana: symfoniczna orkiestra dęta – mówi Mariusz Dziubek, dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Tytuł „Wind(s) on the Hill” bezpośrednio odnosi się do miejsca wydarzenia (koncert odbędzie się na dziedzińcu NOD, czyli na Wzgórzu Zamkowym). Wind znaczy wiatr, świeży powiew i źródło energii. Mariusz Dziubek tłumaczy:

To również ruch powietrza, z którego rodzi się dźwięk, dlatego wind to także pojęcie używane wśród orkiestr dętych na świecie, określające instrument dęty. Instrument dęty występujący w liczbie mnogiej to orkiestra, dlatego określenie „winds”, w pełni definiuje instrumenty dęte tworzące orkiestrę symfoniczną. Hill znaczy wzgórze i to na nim znajduje się XIV-wieczna kaplica zamkowa, jedyna ocalała część zamku piastowskiego księcia legnicko-brzeskiego Ludwika I, która dziś jest siedzibą Narodowej Orkiestry Dętej.

29 sierpnia Orkiestra wystąpi w towarzystwie chóru, solistów oraz aktorów. Sobotni wieczór zostanie wzbogacony setem DJ-skim, który połączy muzykę elektroniczną z symfoniczną orkiestrą dętą. Ciekawostką jest fakt, że integralną część sceny stanowi naturalna architektura siedziby NOD. Artyści chcą pokazać otaczającą ich, na co dzień, rzeczywistość: muzykę, zieleń, naturę oraz zabytkową architekturę. I do tej właśnie, bajecznej scenerii, zapraszają publiczność.

Fot. NOD

Koncert rozpocznie się o godzinie 20, ale bramki zostaną otwarte już o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny, jednak organizatorzy zastrzegają, że ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, liczba miejsc jest ograniczona. Żeby wejść, trzeba też będzie spełnić pewne wymogi.

– Na teren imprezy będzie prowadziło pięć wejść: dwa od ul. Piastowskiej i trzy kolejne od ul. Zamkowej (Aleja Kasztanowa). Przed wejściem na teren imprezy rozstawione będą stoliki, gdzie uczestnicy będą wypełniać oświadczenie. Przy każdym wejściu znajdą się również płyny do dezynfekcji rąk, będzie badana temperatura, po zweryfikowaniu oświadczeń zostanie wydana opaska na rękę, która będzie upoważniała do wejścia – informuje Sabrina Trzeciak z Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Koncert odbędzie się na dziedzińcu NOD, czyli na Wzgórzu Zamkowym (Fot. NOD)

Dzieci i młodzież poniżej 13. roku życia będą mogły wejść tylko pod opieką osoby pełnoletniej.

Każdy, kto chce wysłuchać koncertu na dziedzińcu siedziby NOD, musi pamiętać o tym, by zasłonić usta oraz nos – maseczką, przyłbicą, chustą lub szalem.

Oświadczenie można wcześniej wydrukować i przyjść na koncert z już wypełnionym. Poniżej druk do pobrania.

Szczegółowe zasady, które będą obowiązywać w czasie koncertu, można znaleźć na stronie RCS TUTAJ.

Organizatorami wydarzenia są Regionalne Centrum Sportowe oraz Narodowa Orkiestra Dęta.

Oświadczenie


POWIĄZANE ARTYKUŁY