Opowiedzą historię „wyklętego małżeństwa”

1066

On służył w V Brygadzie Wileńskiej Armii Krajowej, ona była tam sanitariuszką i łączniczką – Antoni i Aldona Rymsza należą do grona Żołnierzy Wyklętych. Pochodzą z naszych terenów, dlatego ich sylwetki wkrótce pojawią się na drugiej części grafu przy ulicy Sikorskiego, a kibice przygotowali publikacje, przybliżające ich historię.

Przybliżanie sylwetek Żołnierzy Wyklętych to inicjatywa kibiców ze Stowarzyszenia Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”.

– W związku ze zbliżającym się powstaniem kolejnego grafa patriotycznego, dotyczącego Żołnierzy Wyklętych, chcielibyśmy przybliżyć lubinianom sylwetki dwójki bohaterów, którzy zamieszkiwali nasze ziemie, a na koniec zostali pochowani na cmentarzu w Prochowicach. Wielu osób może nie wiedzieć, że tak blisko Lubina leżą pochowani Antoni i Aldona Rymsza – zdradza Paweł Kijowski z SSZL „Zagłębie Fanatyków”.

Kibice przygotowali cykl trzech artykułów na temat życia i śmierci „wyklętego małżeństwa”. W zebraniu informacji pomagali im działacze ze Stowarzyszenia im. kpt. Antoniego Rymszy ps. „Maks” z Choczewa na Pomorzu. Pierwszy z artykułów opublikowali już w mediach społecznościowych.

Kolejnym elementem kibicowskiej akcji jest mural, jaki wkrótce powstanie na ścianie Biblioteki Multimedialnej Łącznik przy ulicy Odrodzenia. Będzie go można podziwiać od strony ulicy Sikorskiego. Jak mówi Paweł Kijowski, mural będzie przedstawiał właśnie sylwetki Antoniego i Aldony Rymszów.

Przypomnijmy, że część muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym widnieje już na ścianie biblioteki. W zamyśle ma się on jednak składać z trzech elementów, jednym z nich jest właśnie domalowanie postaci Antoniego i Aldony. Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ.