Prezentacje na temat warunków życia i pracy w Danii i Niemczech, warsztaty pisania europejskiego CV czy porady doradców zagranicznych agencji pracy – lubinianie poszukujący pracy mogli wziąć dziś (30 września) udział w spotkaniu informacyjnym na temat pracy w Europie.
Imprezę w CK Muza zorganizowały wspólnie lubiński i wałbrzyski urząd pracy.
– Poprzez to spotkanie chcemy przybliżyć mieszkańcom warunki życia i pracy w Danii i w Niemczech, ponieważ prawdopodobnie w maju przyszłego roku Duńczycy otworzą swój rynek pracy dla Polaków. Wybraliśmy właśnie te dwa kraje, bo w Danii są wysokie zarobki i większy standard życia, a w Niemczech pracuje dużo Polaków, ponieważ są blisko – wyjaśnia Piotr Rusynko, asystent Eures z Powiatowego Urzędu Pracy.
Jak podkreślają pracownicy urzędu pracy, coraz więcej lubinian pyta o możliwość podjęcia pracy za granicą.
– Bezrobotni zgłaszający się do urzędu pracy coraz częściej pytają o możliwość podjęcia pracy w Danii i w Niemczech. Dania to Skandynawia, a więc wysokie zarobki i dużo wyższy standard życia. Z tego względu na wyjazd są gotowi nie tylko młodzi ludzie, ale też starsi, posiadający spore doświadczenie zawodowe. Największe zapotrzebowanie na fachowców z Polski występuje na rynku mechanicznym budowlanym, ale też w rolnictwie, gdzie pracodawcy oferują prace sezonowe – dodaje Rusynko.
Problemem dla wyjeżdżających za granicę jest jednak sporządzenie dokumentów według europejskich standardów. Pomocne może okazać się działające w Warszawie Krajowe Centrum Europass, które podczas dzisiejszego spotkania przeprowadziło warsztaty z zakresu pisania tych dokumentów.
– Pomagamy osobom, które planują rozpocząć pracę lub naukę za granicą jak przygotować swoje CV i dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i doświadczenie według europejskich standardów. Posiadamy wzory dokumentów, które pozwalają opisać w przejrzysty sposób przebieg toku kształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Dokumenty mają jednakowy format we wszystkich krajach Unii Europejskiej i umożliwiają porównywanie kwalifikacji kandydatów z różnych krajów, gdzie systemy kształcenia są różne. Ideą jest zatem wspieranie mobilności i swobodnego przepływu kadr – tłumaczy Anna Kowalczyk z Krajowego Centrum Europass.
Wśród zainteresowanych wyjazdem za granicę można było spotkać zarówno uczącą się jeszcze młodzież, jak i starszych mieszkańców miasta.
– Szukałyśmy konkretnych ofert pracy, jednak wolałybyśmy w Polsce, a tutaj większość ofert jest zagraniczna, czyli w większości dla młodych ludzi. Wzięłyśmy jednak udział w ciekawej prezentacji na temat życia i pracy w Danii, a zdobyte informacje z pewnością kiedyś nam się przydadzą – mówiły lubinianki uczestniczące w spotkaniu.
Uczestnicy spotakania mieli też możliwość porozmawiania z z przedstawicielami Ambasady Zjednoczonego Królestwa Danii oraz Agencji Pracy w Bautzen (Niemcy).
MS