Odkrycie na miarę Nobla w I LO?

90

Dokonała historycznego odkrycia, potwierdzając zasadność teorii względności Einsteina. Została wyróżniona przez Polską Akademię Nauk, a na co dzień obserwuje wszechświat z międzynarodowym zespołem naukowców. Dorota Rosińska, wybitna astrofizyk, gościła w I LO im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Poprowadziła wykład z okazji pierwszego Dnia Patrona Szkoły.

IMG_0287

Dorota Rosińska wraz z zespołem naukowców od pewnego czasu pracowała nad odkryciem źródeł fal grawitacyjnych. Specjalistom ds. fizyki i astronomii udało się zarejestrować fale dźwiękowe, emitowane przez czarne dziury. Początkowo trzymano to w tajemnicy. Świat dowiedział się o tym w lutym tego roku.

– To odkrycie jest fundamentalne pod wieloma względami. Pierwsze, to co po raz pierwszy się udało to fakt, że bezpośrednio obserwowaliśmy wszechświat w fach grawitacyjnych, a to znaczy, że mamy po tylu latach wreszcie urządzenie, które jest na tyle nowoczesne, na tyle dokładny, że możemy obserwować wszechświat niezależny, komplementarny sposób – mówi Dorota Rosińska, astrofizyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na tym jednak nie koniec odkryć. Naukowcy potwierdzili także zasadność teorii względności Einsteina, którą opublikowano na początku XX wieku.

– Klasyczna teoria Einsteina w sposób rewelacyjny odtwarza to, co zobaczyliśmy. Rzeczywiście sygnał, którego używaliśmy bazuje na klasycznej teorii Einsteina, wszystko się zgadza. No i po raz pierwszy obserwowaliśmy czarne dziury, nie tylko jedną, ale dwie czarne dziury i również obserwowaliśmy sam proces zlewania się tych dwóch czarnych dziur – mówi Dorota Rosińska.

Wybitna astrofizyk z Zielonej Góry do Lubina przyjechała na specjalne zaproszenie do I LO im. Mikołaja Kopernika. Szkoła po raz pierwszy zorganizowała Dzień Patrona.

– Dla uczniów jest to niebanalna gratka i myślę, że nie tylko dla nich. Nawet kolejny wykładowca, Dominik Wultański, doktor z Uniwersytetu Toruńskiego i nasz absolwent też bardzo chętnie przyjechał po to, aby posłuchać prelekcji pani profesor Doroty Rosińskiej – mówi Józef Marciniszyn, dyrektor I LO.

Jednym z prowadzących warsztaty, a także słuchaczem wykładu Doroty Rosińskiej, był January Żelawski, kolejny absolwent I LO.

– Odkrycie fal grawitacyjnych było bardzo szokującą informacją, przynajmniej dla mnie. Interesuję się tego typu tematami. Przyszedłem na wykład, ponieważ chciałem zobaczyć jak wyglądają kulisy takiego odkrycia – mówi January Żelawski.

Niektórych wykład Doroty Rosińskiej zainspirował tak bardzo, że uczniowie zaczęli snuć plany na przyszłość.

– Może pojadę do Zielonej Góry studiować, myślę o tym po wykładzie – mówi Hubert Droździak, uczeń klasy 1 a w I LO.

Mimo że temat wykładu nie był prosty, Dorota Rosińska przekazała go w sposób bardzo dostępny. Uczniowie po zakończeniu prelekcji mieli wiele pytań do jego autorki.

– Akcja, którą zajmuje się ta pani jest naprawdę bardzo interesująca. Warto było dowiedzieć się czegoś na temat czarnych dziur, kosmosu bo tak naprawdę nic nie jest odkryte do końca. Podobało mi się to, że nie było żadnych wzorów czy tego typu rzeczy, tylko teoria, która była dla nas zrozumiała. Pani Dorota przekazała ją językiem, który do nas trafił – mówi Patrycja Franczak, uczennica kl. 1 b w I LO.

W lubińskim liceum oprócz dnia patrona odbyły się także dni otwarte placówki. Natomiast już dzisiaj, 4 czerwca o godzinie 9 rozpocznie się pierwszy w historii szkoły Bieg Kopernika. Start i meta biegu znajdują się tuż przy I LO. Biegacze będą mieli do pokonania czterokilometrową trasę. Udział w imprezie mogą wziąć zarówno uczniowie szkoły, jak i osoby spoza placówki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY