Od wydarzeń lubińskich po Zbrodnię Lubińską

1231

Ta publikacja podsumowuje to, co się wydarzyło w Lubinie w roku 1982, pokazuje też kolejnych 40 lat. A przede wszystkim pokazuje prawdę – jeszcze w tym miesiącu dostępna będzie nowa publikacja „Zbrodnia Lubińska 1982 – 2022”, którą wspólnie zredagowali prezydent Robert Raczyński oraz dyrektor Muzeum Historycznego Marek Zawadka.

Książka składa się z dwóch części. – Pierwsza to dokumenty i fotografie poświęcone Zbrodni Lubińskiej, a druga to materiały, pokazujące jak czczono tę pamięć, jak budowano pomnik, a także jubileuszowe obchody – 25. rocznicę, 35. rocznicę, Muzykę z Oblężonego Miasta, wizytę jednego i drugiego prezydenta RP, premiera, marszałków, odsyłanie do różnych źródeł – tłumaczy Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Podsumowując, jest to duża praca zbiorowa, pokazująca jak przeszliśmy od komunistycznej nazwy „wydarzenia lubińskie” do nazwy prawdziwej, czyli Zbrodnia Lubińska – dodaje.

Publikacja jest też podsumowaniem prac Wzgórza Zamkowego i Muzeum Historycznego, są fotografie Krzysztofa Raczkowiaka, Piotra Krzyżanowskiego, Jerzego Kosińskiego i wielu innych, materiały pochodzą z IPN i od mieszkańców. – Jest to kompendium wiedzy o Zbrodni Lubińskiej oraz o tym, jak można pokazywać ją w pamięci środowiska lokalnego, w pamięci całego narodu – zauważa dyrektor Zawadka.

Publikacja powstała pod redakcją prezydenta Raczyńskiego oraz dyrektora Zawadki.

– To prezydent Robert Raczyński wyszedł z inicjatywą, by te wydarzenia nazywać Zbrodnią Lubińską. Ja z kolei od wielu lat realizuję ten pomysł. Przy każdej z rocznic rozmawialiśmy o takiej publikacji podsumowującej te przeszło 40 lat i teraz udało się ją przygotować. To podsumowanie pracy instytucji, którymi ja kierowałem oraz miasta, którym zarządza prezydent. To jest materiał do dalszej pracy, archiwalne zdjęcia, dokumenty. Tekstu wtórnego jest mało, po to, aby każdy czytający tę publikację, mógł sobie wyrobić własne zdanie – dodaje.

Publikacja obecnie jest w druku. Książka ma być gotowa 30 sierpnia, póki co w nakładzie 500 egzemplarzy. Będzie można ją nabyć w infopukcie w Ratuszu. Wersja cyfrowa zostanie udostępniona dla wszystkich 31 sierpnia na stronach Biblioteki Cyfrowej Zagłębia Miedziowego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY