Tym razem zorganizowano wystawę poświęconą życiu i kulturze Łemków – Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół w Rudnej zaprasza na kolejną ekspozycję z cyklu „Ludzie z pasją”.
Wystawę pt. „Ocalić od zapomnienia” przygotowała grupa uczniów klasy IIIa Gimnazjum w Rudnej, pod kierunkiem nauczycielki Anny Mereny.
Celem projektu jest z jednej strony wzmocnienie u uczniów poczucia dumy ze swojego rodowodu, a z drugiej wyeksponowanie zgromadzonych pamiątek i eksponatów przywiezionych z Łemkowszczyzny.
Stroje ludowe i część eksponatów udostępniona została przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” w Legnicy.
Na tej niezwykłej wystawie prezentowane są oryginalne stroje ludowe z różnych regionów, ukazana jest ich różnorodność, niezwykłość form, kroju, tkanin, haftów i zdobnictwa.
Wystawa prezentuje i akcentuje ważny rozdział w historii rzemiosła, związany z życiem i kulturą dawnej społeczności łemkowskiej.
Kolejne eksponaty, które można obejrzeć, to przedmioty użytku codziennego: cep – narzędzie rolnicze do ręcznego młócenia zboża; maselnica drewniana do ręcznego wytwarzania masła; tara (prototyp dzisiejszej pralki) narzędzie w formie pofalowanej blachy w drewnianej ramie wykorzystywane do ręcznego prania odzieży; kołowrotek – urządzenie do wytwarzania przędzy z włókien; jarzmo – uprząż dla bydła pociągowego; praska do sera – kilkadziesiąt lat temu powszechnie używana do wyciskania serwatki z twarogu; szczotka do czesania lnu – włókno wyczesywano ręczną szczotką, aby usunąć resztki paździerzy i oddzielić pakuły z włókna długiego, wykonana z kawałka deski, w którą powbijano ostre gwoździe; zabawka dziecięca – drewniany koń na biegunach; kołyska drewniana dla dziecka; łopata używana przy domowym wypieku chleba oraz różnej wielkości; dzieże – głębokie naczynia służące do przechowania bądź podawania różnego rodzaju jedzenia.
Ciekawym uzupełnieniem wystawy są zgromadzone archiwalne dokumenty m.in.: Czytanka z 1928 r. oraz zeszyt do j. polskiego z 1935 r.; przepustka z 1945 r.; zaświadczenie o przydziale gospodarstwa wiejskiego z 1956 r.; nakazy dostawy kontyngentów z przełomu lat 1942/1944; karta przesiedleńcza z 1947 r., a także wiele wydawnictw książkowych dotyczących języka, kultury, tradycji i historii Łemków jak również płyty z pieśniami i muzyką łemkowską.
Drugą integralną częścią wystawy są niesamowite zdjęcia Łemkowszczyzny z lat 30. XX wieku w obiektywie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Leszczyckiego.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do maja.