Obwodnica Krzeczyna Wielkiego gotowa. Wkrótce otwarcie

4726

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku kierowcy pojadą obwodnicą Krzeczyna Wielkiego. Jak informuje wykonawca, prace remontowe zostały już zakończone, a do oddania drogi do ruchu brakuje jedynie stosownych pozwoleń administracyjnych.

Przypomnijmy, że pierwotnie droga wyprowadzająca ruch tranzytowy z Krzeczyna Wlk. miała być gotowa do końca czerwca tego roku. Termin ten został jednak przedłużony o pół roku. Powodem była poważna kolizja z biegnącą w pobliżu siecią wysokiego ciśnienia, należącą do krajowego operatora gazociągów przesyłowych, Gaz System SA. Uzgodnienie warunków jej przebudowy zajęło kilka miesięcy. W związku z tym prowadząca inwestycję Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zawarła z wykonawcą, czyli spółką Kobylarnia S.A., aneks, na mocy którego wydłużono czas zakończenia prac do połowy grudnia tego roku. Konieczność realizacji dodatkowych prac spowodowała też zwiększenie kosztu budowy: z 17,5 mln do ponad 20,2 mln zł.

Wygląda na to, że w ciągu kilku najbliższych tygodni obwodnicą przejadą pierwsze samochody. Nastąpić ma to po zakończeniu wymaganych prawem procedur administracyjnych.

– Obecnie prowadzimy już tylko prace porządkowe. Czekamy również na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz zezwoleń uzależniających wykonanie pomiarów do zasobów geodezyjnych. Myślę, że przed świętami Bożego Narodzenia będzie po wszystkim i obwodnica zostanie otwarta – informuje jeden z przedstawicieli Kobylarni S.A.

Budowa obwodnicy rozpoczęła się na początku kwietnia zeszłego roku. Nowa droga ma mieć około dwóch kilometrów długości. Na tym dystansie zaplanowane zostały dwie jezdnie, cztery skrzyżowania, w tym aż trzy ronda. Wykonawca miał za zadanie wybudowanie także chodnika, placów do zawracania i oświetlenia oraz przebudowanie sieci infrastrukturalnych i nasadzenie zieleni.

Inwestycja jest zadaniem zleconym przez województwo dolnośląskie. Sens poprowadzenia drogowego obejścia Krzeczyna Wielkiego tłumaczono bliskością planowanej strefy przemysłowej i oczekiwanym coraz większym natężeniem ruchu samochodowego bezpośrednio w pobliżu tej wsi.

– Dla mieszkańców Krzeczyna Wielkiego budowa obwodnicy oznacza ogromną poprawę bezpieczeństwa – zapewnia Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY