Obce rynki dla dolnośląskich firm

8

Niemcy, Czechy, Słowacja czy Ukraina i Białoruś? Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska coraz śmielej spoglądają na zagraniczne rynki w celu sprzedaży swoich towarów i usług. Najlepiej radzą sobie eksporterzy z branż IT/ICT, metalurgicznej i meblarskiej. Eksporterom, jak również firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności eksportowej, z pomocą przychodzi Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, która organizuje dla przedsiębiorców cykle spotkań informacyjno-edukacyjnych oraz umożliwia dostęp do ponad 40 rynków na całym świecie. Najbliższe spotkania z udziałem specjalistów ds. eksportu odbędą się w Legnicy, Zgorzelcu i Górze.

JAK WEJŚĆ NA ZAGRANICZNY RYNEK
Bezpłatne spotkania pod hasłem „Rozwój eksportu i inwestycji za granicą” organizowane są przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej w ramach projektu „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE)”. Ich celem jest przekazanie przedsiębiorcom, jak również osobom zamierzającym założyć własną firmę eksportową, niezwykle przydatnych informacji dotyczących prowadzenia takiej działalności m.in. : mechanizmów wejścia na zagraniczny rynek, zagrożeń, kreowania marki, możliwości finansowania działań promocyjnych za granicą czy podatkowych aspektów handlu zagranicznego.

W trakcie spotkań można odbyć konsultacje z ekspertami DAWG ds. eksportu, skorzystać z bazy zagranicznych kontrahentów, zapoznać się z portalami promującymi działalność eksportową, handlową i inwestycyjną. Uczestnicy spotkań otrzymują również bezpłatne materiały dotyczące eksportu, m.in. elektroniczną wersję Przewodnika Eksportera po 44 rynkach. W spotkaniach mogą wziąć udział wszyscy przedsiębiorcy, nie tylko z Dolnego Śląska. Nie ma też znaczenia czy dana firma już prowadzi działalność eksportową, zaczyna, bądź dopiero ją planuje. W tym roku przeprowadzono trzy takie spotkania- W Jeleniej Górze, Szczawnie Zdroju i Kłodzku. Uczestniczyło w nich około stu przedsiębiorców.

BEZPŁATNE ŚWIATOWE BAZY, ANALIZY RYNKÓW I OFERTY
– Co wyniknęło z dotychczasowych spotkań. Przede wszystkim wzrasta wiedza wśród dolnośląskich przedsiębiorców dotycząca możliwości działalności eksportowej. Firmy dowiadują się gdzie szukać informacji o możliwościach prowadzenia takiej działalności w ponad 40 krajach świata. Dowiadują się jak rozpocząć eksport na danym rynku, jak się promować poza Polską np. poprzez udział w targach, wystawach i misjach. Przedstawiamy programy promocji polskiej gospodarki czy branżowe programy promocji, realizowane przez Ministerstwo Gospodarki. To bardzo cenna i niezwykle przydatna wiedza – mówi Tomasz Tykierko, prezes DAWG.

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) – jeden z wydziałów samorządowej spółki DAWG – posiada bazę, której znajdują się kontakty do potencjalnych zagranicznych kontrahentów. – Możemy wyeksportować bazę kilkuset kontaktów w danej branży, na danym rynku docelowym- w zależności od potrzeb i planów przedsiębiorcy – mówi Małgorzata Chalabala z DAWG, kierownik COIE. – Dla przedsiębiorców przygotowujemy newsletter dotyczący wyłącznie branży danej firmy. Dysponujemy też takim narzędziem jak analiza na zamówienie. Minimum 4 przedsiębiorców może złożyć u nas zapotrzebowanie na wykonanie profesjonalnej analizy danej branży, sektora bądź produktu na danym rynku zagranicznym. Robimy to całkowicie nieodpłatnie choć nierzadko rynkowy koszt takiej analizy to kilka, kilkanaście tysięcy złotych – dodaje Chalabala.

Należy zwrócić uwagę, że świadczona w ramach projektu COIE usługa informacyjna nie jest usługą jednorazową. Kontaktując się z COIE firma zostaje wpisana do bazy i na bieżąco otrzymuje informacje dotyczące swojej branży, bądź wskazanego rynku docelowego. Dzięki współpracy z WPHI (Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP) Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej często dostaje zapytania ofertowe z danych rynków. Firmy, które są w bazie DAWG i pasują do profilu zapytania, niezwłocznie są informowane, że istnieje możliwość nawiązania kontaktu z przedsiębiorcą zainteresowanym podjęciem współpracy.

Wśród dolnośląskich przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów i usług najpopularniejsze są rynki nam najbliższe czyli Niemcy, Czechy i Słowacja. Coraz częściej firmy pytają o wschód, głównie Ukrainę i Białoruś, ale wciąż są to rynki traktowane z rezerwą. Dzięki wolnemu rynkowi i swobodach jakie daje Unia Europejska nie ma żadnych ograniczeń w handlu międzynarodowym czy międzynarodowej wymianie usług. Jednak najlepiej poza granicami radzą sobie firmy z branż IT/ICT, metalurgicznej i meblarskiej.

Najbliższe spotkania „Rozwój eksportu i inwestycji za granicą” planowane są w dniach 24.09.2013 w Legnicy, 25.09.2013r w Górze oraz 04.10.2013r. w Zgorzelcu. Spotkaniom będą towarzyszyły prelekcje z udziałem wysokiej klasy specjalistów ds. eksportu, m.in. Andrea Bandiraliego – członka zarządu Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, byłego wicedyrektora biura Włosko-Niemieckiej Izby Gospodarczej w Lipsku, członka zarządu kilku włoskich spółek, w latach 2005-2007 delegata WSSE ds. promocji oraz Waldemara Szewca – doradcy podatkowego, właściciela kancelarii doradztwa podatkowego, wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego oraz WSH we Wrocławiu, autora projektów konsultingowo-edukacyjnych. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 6.2.1.

TERMINY SPOTKAŃ „Rozwój eksportu i inwestycji za granicą”, realizowanych w ramach projektu Ministerstwa Gospodarki, pt. „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów”: Legnica 24.09.2013, godz. 9:30 do 15:15 Starostwo Powiatowe w Legnicy, pl. Słowiański 1, Góra 25.09.2013, godz. 9:30 do 15:15 Urzą d Miasta i Gminy w Górze ul. Mickiewicza, Zgorzelec 04.10.2013, Zgorzelec (miejsce zostanie podane pod koniec września). Udział w spotkaniu informacyjnym jest bezpłatny. Szczegóły i zgłoszenia na: www.dawg.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY