O uzależnieniach inaczej niż zwykle

1221

Czym jest dopamina, jak powstaje i dlaczego może być groźna dla człowieka? O szeroko rozumianej kwestii uzależnień w nieco inny sposób niż zwykle mówią uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Służyć ma temu projekt „DOPAddict” realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Projekt tworzy grupa drugoklasistów z I LO w Lubinie: Marika Tomczak, Weronika Piotrowicz, Michał Mowczan, Samuel Furtak i Bartosz Drążek. Jak sami podkreślają, zależy im na wyjaśnieniu młodym ludziom, czym jest dopamina.

– Kolega sporo o tym czytał i uznaliśmy, że jest to dość niespotykany pomysł na projekt – mówi Marika Tomczak, liderka projektu.

– Większość ludzi skupia się stricte na uzależnieniach. My natomiast zwracamy uwagę na ten wcześniejszy etap, czyli na to, co jest przed tym uzależnieniem i co je powoduje. Chodzi o tzw. hormon szczęścia. Gdy się wytwarza to potrzebujemy go coraz więcej i więcej. A to prowadzi do uzależnienia – wyjaśnia uczennica.

Zdaniem licealistów, ich działania przysłużą się do lepszego zrozumienia uzależnień, z którymi boryka się coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych. W ramach swojej aktywności przeprowadzili na auli swojej szkoły interesujący wykład dla czterech klas z udziałem psycholog Agnieszka Ambrożek.

– Pani psycholog opowiadała, czym jest dopamina, jak świadomie wytwarzać ten hormon, żeby nie popadać w uzależnienia. Dodatkowo przeprowadziliśmy też warsztaty z trzema klasami. Do pomocy zaprosiliśmy panią Izę i pana Pawłem z Ośrodka Terapii i Leczenia Uzależnień FreeDom we Wrocławiu, którzy przedstawiali filmiki dotyczące narkotyków, papierosów, ale też wyjaśnili jak się uzależnia od dopaminy od innej strony niż zawsze – dodają licealiści.

By dotrzeć do szerszego grona odbiorców, grupa aktywnie działa też w mediach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie).

Fot. Archiwum grupy


POWIĄZANE ARTYKUŁY