O lubińskiej bibliotece w Dzień Bibliotekarza

934

Czy jest to książka papierowa, elektroniczna, czy ebook – zainteresowanie czytelnictwem będzie zawsze – uważa Marek Mierzejewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie. Dziś, 8 maja, przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji zapytaliśmy, jak kształtuje się poziom czytelnictwa w naszym mieście.

– Zmienia się forma zainteresowania czytelnictwem, ale nie wierzę w to, że książka przestaje istnieć. Nie dajmy sobie wmówić, że czytelnictwo umiera. W tej chwili mamy po prostu nowe oczekiwania ze strony czytelników, a także nowe możliwości, więc czytelnictwo wygląda dziś nieco inaczej. Jeśli ktoś nie jest zainteresowany książką papierową, jest taka możliwość żeby skorzystać z aplikacji Legimi – podkreśla dyrektor Mierzejewski.

Aplikacja Legimi jest udostępniona w lubińskiej bibliotece od 2017 roku. Biblioteka wykupuje abonament, w ramach którego czytelnicy mogą korzystać ze zgromadzonych zbiorów. – W tej chwili do dyspozycji jest około 60 tysięcy tytułów z różnych dziedzin. Głównie jest to beletrystyka, popularne są również lektury. Aby uzyskać dostęp do zbiorów, trzeba pobrać w bibliotece specjalny kod do aplikacji. Jedyny warunek – nie można mieć żadnych zobowiązań finansowych wobec biblioteki – dodaje dyrektor.

Dziś, 8 maja, przypada święto wszystkich bibliotekarzy. Co sami zainteresowani mówią o swoim zawodzie? – W pracy bibliotekarza najważniejsze jest to, że chcemy pracować z ludźmi. Czytelnik polega na naszej opinii, sugestii, a my poświęcamy mu swój czas, opowiadając, jakie pozycje mamy do zainteresowania. Kontakt z czytelnikiem jest tym, co daje nam dziś radość z pracy, to taki motor do działania. Zależy nam, by odwiedzali nas czytelnicy w każdym wieku, stąd staramy się stale poszerzać naszą ofertę – podsumowuje Marek Mierzejewski.

Dorota Markowska, kierownik Biblioteki Miejskiej „Łącznik” zauważa, że Dzień Bibliotekarza, to też doskonała okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć tutejszej biblioteki.

Przypomnijmy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Lubinie powstała w 1946 roku, na początku gromadząc przede wszystkim książki. Obecnie ten księgozbiór liczy 108 tys. 267 egzemplarzy. W tradycyjny sposób gromadzone są również czasopisma. Ich stała prenumerata zaczęła się w latach 60-tych.

– Ale w naszej historii najważniejszy jest rok 1966, kiedy to przypada 20-lecie naszej biblioteki. Otworzyliśmy pierwszą filię, a Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało nam imię Stanisława Staszica. Postawiono przed nami liczne wyznania. Książka zaczęła przyjmować inną postać. W 1987 roku zakupiliśmy pierwszą książkę mówioną. To teksty nagrane wtedy na kasetach, teraz na płytach. Z kolei w 1992 roku utworzyliśmy oddział zbiorów specjalnych i rozpoczęliśmy gromadzenie płyt z muzyką. Obecnie mamy 11 tys. 268 egzemplarzy, zarówno książki mówionej, jak i płyt CD z różnymi gatunkami muzyki. Oczywiście stawiamy na książkę mówioną, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, zakupujemy także nowe tytuły wspomnianych ebooków, w ramach Legimi – podsumowuje Dorota Markowska.

Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale przede wszystkim miejsce, do którego można wejść i swobodnie skorzystać z informacji. Przestrzeń jest tak zaaranżowana, że zachęca do jej odwiedzenia.

– Dlatego, kiedy w 2010 roku otworzyliśmy pierwszą w Zagłębiu Miedziowym Bibliotekę Multimedialną „Czytnik”, od razu wiedzieliśmy, że to jest dobry kierunek. Obok książek tradycyjnych, mieliśmy bardzo ciekawą ofertę multimedialną. W roku 2014 poszliśmy o krok dalej i otworzyliśmy Bibliotekę Multimedialną „Łącznik”. W obu placówkach mamy bezpłatny dostęp do internetu. Z naszych zbiorów korzystać można też w trzech innych placówkach: w wypożyczalni głównej, w filii nr 3 oraz w filii nr 4 – zauważa Dorota Markowska.

Biblioteka w ciągu roku organizuje różne imprezy, związane z kulturą czy sztuką. Bibliotekarze stawiają tutaj przede wszystkim na pracę z dziećmi. To dla nich organizowane są zajęcia czytelnicze, konkursy i zajęcia plastyczne. Dla dorosłych organizowane są spotkania autorskie, przy bibliotece „Czytnik” działa też Dyskusyjny Klub Książki.

Tradycją stała się też coroczna impreza plenerowa „Parkowa biblioteka”, organizowana w parku Wrocławskim.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY