O karierze jeszcze w szkole

65

Jak zożyć własną działalność gospodarczą, dodatkowo pozyskując na ten cel nawet 40 tys. zł? W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery organizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących opowiadali o tym trenerzy z legnickiego Centrum Promocji Przedsiębiorczości.

 

Tydzień Kariery obchodzony jest przez szkołę po raz pierwszy.

– Jest to jedna z form nauki przedsiębiorczości, jakie podejmujemy w naszej szkole – wyjaśnia Beata Błażków-Podgórzak, wicedyrektor ZSZiO. – Przewidzieliśmy cykl warsztatów i szkoleń głównie dla młodzieży kończącej naukę – dodaje.

Dziś z uczniami spotkali się przedstawiciele Centrum Promocji Przedsiębiorczości. Zajęcia warsztatowe miały na celu pokazać uczniom, w jaki sposób mogą pozyskać środki unijne, założyć własne przedsiębiorstw, czy jak odnaleźć się na rynku pracy.

– Opowiadamy o możliwościach, które płyną z Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o pozyskanie środków finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej – wyjaśnia Paweł Paprzycki, doradca biznesowy z Centrum Promocji Przedsiębiorczości. – Na start można otrzymać nawet 40 tys. zł. W skrócie wystarczy mieć oryginalny pomysł, zgłosić się do projektu, przejść obowiązkowe szkolenia, napisać biznesplan. Najlepsze ocenia i wybiera specjalna komisja, która przyznaje środki – tłumaczy.

W kolejnych dniach uczniowie spotkają się na warsztatach z Agencją Rozwoju Regionalnego. Szkoła we własnym zakresie przygotowała też zajęcia odnośnie autoprezentacji czy rozmowy kwalifikacyjnej. Dzisiaj również odbył się konkurs na najlepsze CV i list motywacyjny.

– Pierwszy raz pisałem dokumenty kwalifikacyjne i od razu sukces – cieszy się Adrian Bator, uczeń 3 klasy, a jednocześnie jeden z wyróżnionych. – Pomogła mi trochę pani z biblioteki, która pokazała mi dokumenty wzorcowe i na ich podstawie napisałem swoje CV.

Po pierwszym dniu obchodów widać już, że Tydzień kariery cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Młodzież chętnie uczestniczy w szkoleniach, zadaje wiele pytań jak zaistnieć na rynku pracy czy założyć własną firmę.

– Do naszej szkoły chodzi także trudna młodzież z biednych rodzin. Ich sytuacja materialna powoduje, że ci młodzi ludzie jednocześnie pracują i uczą się, szukając dla siebie innych alternatyw. Takie warsztaty pokazujące, ze z Unii Europejskiej można wziąć bezzwrotnie pieniądze i zainwestować w coś swojego, to naprawdę coś fantastycznego, a dla naszych uczniów ciekawe doświadczenie – dodaje wicedyrektor.

Zajęcia prowadzone są przez dwa zespoły koordynatorów: pierwszemu z nich przewodniczy Danuta Szaflińska-Giłyk (wspólnie z Arkadiuszem Kozłowskim), drugiemu Joanna Tyrpak ( z Beatą Szczepańską i Agnieszką Sabat-Żełobowską).


POWIĄZANE ARTYKUŁY