Nowe lampy niedługo będą świecić

2847

Jest już 350 nowych opraw i 46 kilometrów linii kablowych – trwa modernizacja oświetlenia przy lubińskich ulicach. Wykonawcy zostało jeszcze dziesięć tygodni na zakończenie prac.Nowe oświetlenie buduje gdańska firma SPIE Elbud, posiłkując się ekipami ośmiu firm podwykonawczych z Lubina, Olsztyna, Tucholi, Kielc, Wrocławia, Trzebnicy i Legnicy.

W tej chwili na terenie miasta pracuje 80-90 robotników, którzy przy użyciu 20 koparek mają poprowadzić około stu kilometrów nowych linii kablowych, postawić ponad dwa tysiące nowych słupów i zamontować 3 135 nowych opraw oświetleniowych.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Lubinie, do tej pory ułożono ponad 46 km linii kablowych, wykonano łącznie 8 556 metrów przewiertów lub przecisków pod jezdniami i chodnikami, postawiono 712 słupów oświetleniowych i zainstalowano 350 nowych opraw.

Nowa infrastruktura w całości zastąpiła już dotychczasową, należącą do firmy Tauron, m.in. na ulicach Słowiańskiej, Rzemieślniczej, Paderewskiego, Parkowej i Wierzbowej. Na razie oświetlenie jest jeszcze testowane, ale możliwe, że część lamp zostanie na stałe uruchomiona przed umownym terminem zakończenia robót, który przypada na koniec września. Im wcześniej zaświecą, tym szybciej miasto zacznie odnotowywać oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

– Prace na taką skalę w terenie miejskim są niezwykle trudne zarówno z powodu dużego ruchu ulicznego jak i bardzo rozbudowanej infrastruktury technicznej, nierzadko bardzo starej, przez co często nie objętej kompletną inwentaryzacją geodezyjną – mówi Marcelina Falkiewicz, rzeczniczka prasowa prezydenta Lubina. – Z tego powodu pracownicy muszą mierzyć się z wyjątkowymi sytuacjami. Przykładem mogą być znajdowane w ziemi niewybuchy z czasów wojny. Na szczęście dzięki sprawnej pomocy policji i wojskowych saperów pociski zostały zabezpieczone i bezpiecznie usunięte z placu budowy – dodaje.

Inwestycja pochłonie 31 mln zł, z czego 18 mln pokryje dotacja przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska.

– Koordynujemy prace tak, aby nowe oświetlenie było kompatybilne z projektowanym układem drogowym w miejscach, w których planowane są remonty. Dzięki temu będzie można uniknąć dodatkowych kosztów podczas późniejszej przebudowy dróg – podsumowuje Marcelina Falkiewicz.

Fot. JD


POWIĄZANE ARTYKUŁY