Znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej

3866

Przy ulicy Kilińskiego wydobyto dziś skorodowany pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Na niewybuch podczas robót ziemnych natknęli się pracownicy firmy zajmującej się budową oświetlenia ulicznego na terenie miasta. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policję do czasu przyjazdu saperów.

– Otrzymaliśmy informację od wykonawcy oświetlenia, że podczas prac przy ul. Kilińskiego wydobyto pocisk moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej. Zgodnie z procedurami, natychmiast powiadomiliśmy policję i saperów. Czekamy obecnie na przebieg akcji – mówi Marcelina Falkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Pocisk o długości 30 cm został zabezpieczony przez policję do czasu przyjazdu patrolu saperskiego z Głogowa. Prawdopodobnie zostanie on przewieziony na poligon, a następnie zneutralizowany.

Przy tej okazji warto przypomnieć o zachowaniu ostrożności w razie przypadkowego natknięcia się na podobne znalezisko. Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu policję bądź inne służby.