Osoby, które chcą otrzymać od ZUS zaświadczenie A1, potwierdzające podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez osoby delegowane, mogą wypełnić elektroniczny formularz na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski zostały uproszczone, a system podpowiada, który formularz wybrać i jak go wypełnić.
– W ten sposób ułatwiamy klientom, którzy delegują pracowników za granicę do krajów Unii Europejskiej i EFTA, uzyskanie zaświadczenia, że składki za ich ubezpieczenie powinny być płacone w Polsce do ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u znajduje się kreator wniosków o zaświadczenie A1. Klient odpowiada na kolejne pytania i w oparciu o to system rozpoznaje, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji. Kreator również podpowiada, jak prawidłowo wypełnić wniosek. Po uzupełnieniu wszystkich danych i zakończeniu pracy kreatora otrzymujemy komplet dokumentów.
– W pierwszej kolejności uruchomiliśmy kreator dla klientów składających najbardziej typowe wnioski, w trzech sytuacjach: delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii, czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii oraz wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Na PUE ZUS pojawił się też wniosek ogólny (POG). Za jego pomocą można przekazać do ZUS wyjaśnienie, zażalenie, skargę, podanie. Do takiego pisma można dołączyć załącznik, który nie przekracza 1024 KB (dokument z załącznikami nie może przekraczać 5120.00 KB). Wniosek ogólny można podpisać na kilka sposobów: profilem PUE, podpisem zaufanym (ePUAP), podpisem osobistym (e-dowodem), kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pozostałe wnioski – tak jak dotychczas – należy składać na formularzach odpowiednich do konkretnych spraw.