Noc Muzeów w czterech lokalizacjach

1635

Tego dnia na lubinian czekają niezwykłe atrakcje i to w czterech lokalizacjach – 27 maja Muzeum Historyczne zaprasza mieszkańców do udziału w Nocy Muzeów.

Fot. archiwum portalu

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić, jest park Leśny. Zostanie tam otwarta nowa wystawa zatytułowana ORP „Orzeł” nie powrócił”, która znajduje się w zabudowaniach dawnej strzelnicy.

– Podczas zwiedzania wystawy będzie okazja do poznania historii okrętu oraz Polskiej Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem na mapie parku Leśnego jest osada słowiańska realizowana w ramach Słowiańskiego Tygodnia Dziecka, tam przygotowaliśmy liczne warsztaty aktywności twórczej i atrakcje, takie jak strefa woja i labirynt słowiański – informuje Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Drugą lokalizacją jest Ratusz, gdzie czekać będą stałe wystawy związane z historią miasta Lubina, a także nowa plenerowa ekspozycja czasowa o nazwie „Z biegiem Odry” zlokalizowana w Rynku.

Trzecia lokalizacja to Pionierzy lubińscy 1945, teren przy stacji PKP. Tam poznać można pierwszych osadników miasta oraz dobytek, z jakim przybywali na teren Lubina i okolic. Z okazji Nocy Muzeów zaprezentowane zostaną plansze wystawy pt. „Sami Swoi” na fotosach”.

 

Czwartym miejscem, które warto odwiedzić, jest Galeria Pałacyk, nowy punkt muzeum na mapie Lubina. Będzie się ona mieścić się w zabytkowej willi przy ulicy M. Skłodowskiej 6. Jeszcze do niedawna budynek ten znany był z odbywających się tam ceremonii ślubów cywilnych, zwany Pałacem Ślubów. Po zakończonym niedawno remoncie na parterze tego budynku powstała galeria sztuki. Ofertę programową Galerii Pałacyk przygotowywać oraz realizować będzie zespół Muzeum Historycznego w Lubinie.

Propozycją otwierającą działalność Galerii Pałacyk będzie wystawa malarstwa Jerzego Dudy-Gracza – jednego z bardziej rozpoznawalnych twórców polskiej areny plastycznej drugiej połowy XX w. Od soboty, 27 maja w dwóch salach zobaczyć będzie można ekspozycję pt. „Sztuka przemijania. Chopinowi – Duda-Gracz”. Wystawa jest częścią niezwykłego projektu, artystycznego, którego zamysłem było zilustrowanie wszystkich kompozycji muzycznych Fryderyka Chopina. Temu monumentalnemu cyklowi artysta poświęcił cztery ostatnie lata swojego życia – obrazy powstawały w latach 1999–2003. W tym czasie namalował niespełna prawie trzysta kompozycji inspirowanych muzyką niezaprzeczalnie najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty.

Jerzy Duda-Gracz tworzył obrazy odwiedzając dziesiątki polskich miejscowości, w ten sposób poszukując pejzaży najbliższych jego rozumieniu muzyki Chopina. Malując kolejne dzieła studiował też korespondencję, rękopisy i literaturę poświęconą kompozytorowi oraz słuchał jego utworów. Motywem scalającym wszystkie obrazy cyklu jest pejzaż – potraktowany często symbolicznie, przy użyciu barw ograniczonych do odcieni szarości, brązu, błękitu, skłaniający do zadumy – nostalgiczny.

Fot. archiwum; Nocom Muzeów co roku towarzyszą liczne atrakcje

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert – utwory Fryderyka Chopina wykona duet muzyków – Piotr Gładki (skrzypce) i Joanna Steczek (fortepian). Dzięki temu interpretacja „namalowanych” przez Dudę-Gracza Mazurków, Polonezów, Walców, Sonat niewątpliwie nabierze wielowymiarowego znaczenia.

– Zapraszamy wszystkich na wyjątkową Noc Muzeów, gdzie czekać będą niezapomniane doświadczenia i fascynujące wystawy w Parku Leśnym, Ratuszu, przy stacji PKP oraz w Galerii Pałacyk. W tym dniu wszystkie wystawy będą czynne do godziny 22.00. Nie przegapcie tej okazji, aby odkryć historię, sztukę i kulturę w wyjątkowy sposób – podsumowuje Joanna Kulik.

Źródło: materiały prasowe Muzeum Historycznego w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY