Niż Dudley nadciąga. Trzeci stopień zagrożenia!

2579

– Najbliższe dni w pogodzie upłyną pod znakiem silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, lokalnych burz oraz znacznych wahań ciśnienia – przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Te niebezpieczne zjawiska ma przynieść niż Dudley. Synoptycy wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem na terenie całej Polski. W powiecie lubińskim obowiązuje trzeci stopień zagrożenia.

Od późnego wieczora w środę nad Polska stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu Dudley, co skutkować będzie wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększaniem się prędkości wiatru. Ponadto z niżem tym związany będzie układ frontów atmosferycznych przemieszczający się z zachodu na wschód. Początkowo przyniesie on intensywne opady deszczu, porywisty wiatr, a później również burze.

Na terenie całego kraju IMGW wydało alerty pogodowe przed silnym wiatrem. W zachodniej części Polski, w tym także w powiecie lubińskim, obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia.

– Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 110 km/h, przejściowo w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w drugiej połowie nocy i jutro w dzień. Wieczorem i w pierwszej połowie nocy (z czwartku na piątek) porywy wiatru będą słabły. W nocy oraz w dzień prognozowane są również burze – informuje Krzysztof Salanyk, dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacowane jest na 90 procent. Komunikat jest ważny od dziś, czyli od środy, 16 lutego, od godz. 17, do piątku do godz. 1 w nocy.

SMS-owe alerty wysyła mieszkańcom również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz.

Trzeci stopień zagrożenia (najwyższy) oznacza się kolorem czerwonym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Synoptycy zalecają ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY