Pęcherzyk żółciowy, przepuklinę pachwinową oraz tarczycę, a także mięśniaki i macicę usunęli kilku pacjentom szpitala przy ul. Bema wybitni specjaliści współpracujący z obecnym właścicielem placówki, EMC Instytutem Medycznym. Profesorowie właśnie przeprowadzili pierwszą edycję Interdyscyplinarnej Szkoły Laparoskopii EMC w Regionalnym Centrum Zdrowia. Dzięki temu lubińscy lekarze uczą się wykonywania skomplikowanych zabiegów na swoim sprzęcie. – To wyjątkowy projekt – przyznają.
O tym, że wykonywanie zabiegów metodą laparoskopową niesie za sobą wiele korzyści, pacjenci RCZ mieli okazję przekonać się już nie raz. Operacje tą metodą w lubińskiej placówce wykonywane są już bowiem od dawna. Współczesna medycyna w miarę możliwości odchodzi od dotychczasowych metod pozbywania się chorych narządów. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, lubińska placówka dołączyła do projektu Szkoły Laparoskopii EMC, która umożliwia długofalową edukację lekarzy specjalistów.
Dotychczas lekarze wyjeżdżali na szkolenia do placówek wyposażonych w światowej klasy sprzęt medyczny. Chirurdzy, wracając do swoich szpitali, nie mieli już do dyspozycji sprzętu tej rangi. Atut projektu wdrażanego przez EMC polega na tym, że szkolenie odbywa się w miejscu pracy lekarzy. Zabiegi wykonywane są na tych samych salach operacyjnych i aparaturze medycznej, na których na co dzień pracują. – Bardzo się cieszę, że lekarze z RCZ chcą podnosić swoje kwalifikacje i dołączyli do naszego projektu – mówi Józef Juros, dyrektor generalny EMC Instytut Medyczny.
Na pierwszy ogień poszedł dziś rano woreczek żółciowy. – Zamiast rozległej rany pacjenci mają bowiem cztery 5-10 mm nacięcia. Po zabiegu wykonywanym tą metodą szybciej wracają także do domu i pełnej aktywności. W naszej ocenie około 80 proc. zabiegów w chirurgii ogólnej może być wykonywana metodą laparoskopową – twierdzi doktor Józef Dzielicki. Mało inwazyjne okazują się jednak nie tylko zabiegi z działu chirurgii ogólnej. Metoda laparoskopowa świetnie sprawdza się także w przypadku zabiegów typowo ginekologicznych.
Poranne operacje specjalistów z EMC oraz lubińskich lekarzy to jednak nie wszystko. Jeszcze dziś po południu chirurdzy, ortopedzi oraz ginekolodzy wysłuchają wykładu prof. Józefa Dzielickiego i dr Andrzeja Morawskiego na temat nowoczesnych metod operacyjnych w chirurgii i ginekologii.
Zespół chirurgów operuje przepukliny, nowotwory jelita grubego, powikłania po chorobie Cohna, a teraz także wycina całe jelito grube metodą laparoskopową.
http://youtu.be/tPWoZqUTuxg