Niech żyje nam hutniczy stan!

1366

Hutnicy Zagłębia Miedziowego dziś obchodzą swoje święto. Pracownicy trzech hut trzech miedzi odebrali w Centrum Kultury Muza w Lubinie odznaczenia państwowe i jubileuszowe, a po oficjalnej akademii zaczną się bawić na tradycyjnych karczmach piwnych i combrach babskich. Tegoroczne uroczystości mają wyjątkowy charakter, i to co najmniej z dwóch powodów. 

Obok Barbórki, Dzień Hutnika to drugie najważniejsze święto w KGHM. Przypada on na 4 maja, kiedy to obchodzone są imieniny Floriana. A to właśnie Święty Florian jest  patronem hutników, który – jak głosi legenda – jako dowódca oddziału gaśniczego w rzymskiej armii, jednym wiadrem wody ugasił płonącą wioskę. O jego przychylność i pomoc proszą więc wszyscy, którzy w pracy mają do czynienia z ogniem – przede wszystkim strażacy i hutnicy.

Dzisiejszy dzień jest szczególny dla pracowników hut KGHM. Wielu z nich zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi oraz wyróżnieniami jubileuszowymi za wkład w rozwój polskiego przemysłu hutniczego oraz pomyślność i sukcesy Polskiej Miedzi. Zanim jednak odznaczono wyróżnionych hutników, dwa hymny (państwowy oraz hutniczy) odegrała orkiestra Huty Miedzi Głogów pod kierownictwem Bartłomieja Nienartowicza. Następnie odczytano listy gratulacyjne od przedstawicieli rządu oraz polskiego parlamentu, którzy osobiście nie mogli uczestniczyć w uroczystościach.

– Nie mogąc, osobiście przekazać Państwu najserdeczniejszych życzeń, za pośrednictwem słowa pisanego kieruję je do wszystkich pracowników KGHM Polska Miedź. Wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności przesyłam podziękowania za codzienny trud oraz ciężką pracę – napisała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP. 

Kultywowane od lat w KGHM uroczystości Dnia Hutnika w tym roku świętowane są w wyjątkowych okolicznościach. To za sprawą dwóch dostojnych jubileuszy.

– Dokładnie 24 grudnia mi nie 70 lat od momentu pierwszego spustu miedzi z rudy pochodzącej z kopalni tzw. Starego Zagłębia Miedziowego. Miało to miejsce w najstarszym oddziale KGHM, jakim jest Huta Miedzi Legnica – przypomniała rzeczniczka spółki Sylwia Jurgiel, która wspólnie z Piotrem Chęcińskim poprowadziła dzisiejszą akademię.

Warto też wspomnieć o przypadającej na ten rok 45. rocznicy powstania Huty Głogów II.

Głos zabrał również prezes miedziowego giganta.

– Jesteśmy dumni z waszej pracy, z waszych osiągnięć tak bardzo, że chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego, co podkreśli szacunek dla profesji i waszego codziennego trudu i znoju – mówi Tomasz Zdzikot.

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot

– Tak będą wyglądały modele mundury hutnicze powiązane ze stopniami hutnika, technika hutniczego, inżyniera hutniczego, dyrektora hutniczego – kontynuował szef KGHM, wskazując na stojące przed nim modele mundurów hutniczych, które wkrótce mają zacząć oficjalnie obowiązywać i – podobnie jak stopnie hutnicze – podlegać regulacjom ustawowym.

– To jest inicjatywa, która narodziła się w środowisku hutników Polskiej Miedzi i ma długą historię – wyjaśnił, kończąc swoje długie wystąpienie pozdrowieniem „Niech żyje nam hutniczy stan!”.

Po oficjalnej części przystąpiono do wręczania pracownikom Hut Miedzi  Głogów, Legnica i Cedynia złotych, srebrnych oraz brązowych medali za długoletnią służbę. W tym roku otrzymało je 28 osób.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY